Talkkari Ruotsissa Veijo Heiskasen tallilla: "Ludde oli vähän nahkee aamulla nousee"
Nykyinen huippuvalmentaja-ohjastaja Lutfi "Ludde" Kolgjini oli aikanaan Heiskasen tallissa töissä.Yksi Ruotsin arvostetuimmista ravivalmentajista, Kuopiossa syntynyt Veijo Heiskanen aloitti raviohjastajan hommat Suomessa jo 16-vuotiaana.
Nyt hän on vaikuttanut Ruotsissa jo 23 vuotta. Juhannuksen Talkkari vierailee Heiskasen tallilla Balltorpissa.
Mutta mihin kaatui Heiskasen ensimmäinen Malmön keikka?
"Kyllä kaikki arvaa keistä on kyse, mutta luotin vääriin ihmisiin, joilla meni omat ja vieraat rahat sekaisin", Heiskanen kertoo. Jo Mälmön aikana, 25-vuotiaana, Heiskasella oli 60 hevosta treenissä.
Myöhemmin Heiskanen pääsi tekemään töitä nykyisen huippuohjastaja Lutfi Kolgjinin kanssa.
"Se oli vähän nahkee aamusta nousee, mutta kyllähän näki että sillä oli fiilistä ja ideoita ja oli ilonen. Kyllähän semmoset ihmiset yleensä pärjää", Heiskanen kuvailee.
Kari Lähdekorven haastattelusta selviää, kuinka Heiskanen valmistelee hevosta seuraavan päivän lähtöön ja minkälaisia ongelmia eurooppalaisilla talleilla on työvoiman kanssa. Ohjelmassa kerrotaan myös, mikä oli Heiskasen elämän parasta aikaa.
Ohjelman toinen osa tulee viikon kuluttua.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


