Vakava lintuinfluenssa jatkaa leviämistään Euroopassa – Siipikarja sisälle suojaan luonnonvaraisilta linnuilta
Vakava H5N8-viruksen aiheuttama lintuinfluenssa jatkaa leviämistään Euroopassa. Viime päivinä uusia tapauksia on ilmennyt Hollannissa, Ranskassa ja Unkarissa.
Suomalainen siipikarja on toistaiseksi säästynyt vakavalta lintuinfluenssatartunnalta. Kuva: Markku VuorikariKorkeapatogeenistä eli voimakkaasti tautia aiheuttavaa H5N8-tyypin lintuinfluenssa leviää Euroopassa, kertoo Eläinten terveys ETT ry.
Unkari on eilen tiistaina 13.12. raportoinut Maailman eläintautijärjestö OIE:lle 33 uudesta tapauksesta. Tartunnan saaneilla tiloilla on yhteensä yli 300 000 lintua. Suurin osa on ankka- ja hanhitiloja, mutta joukossa on yksi 70 000 broilerin sekä yksi 10 000 kalkkunan kasvattamo.
Hollannissa on eilen vahvistunut H5-tyypin lintuinfluenssatartunta 63 000 munintakanan yksikössä. Viruksen tarkempi tyypitys on vielä kesken, joten ei tiedetä, onko kyseessä H5N8.
Ranskassa on liikkeellä sekä voimakkaasti että lievästi tautia aiheuttavia lintuinfluenssaviruksia lähinnä ankka- ja hanhitiloilla.
Vakavaa lintuinfluenssaa on todettu myös Suomessa Ahvenanmaalla ja Turun saaristossa. Toistaiseksi tauti ei ole levinnyt siipikarjatiloille. Leviämisen ehkäisemiseksi maa- ja metsätalousministeriö on määrännyt siipikarjan pidettäväksi sisällä joulukuun alusta toukokuun loppuun.
Viranomaiset muistuttavat, että H5N8-virus voi levitä luonnonvaraisista linnuista siipikarjaan. Suorien kontaktien lisäksi linnut levittävät tautia myös ulosteissaan ja eritteissään.
Tietoa lintuinfluenssasta ja sen torjunnasta
Lue myös
Lintuinfluenssa levisi Turun saaristoon: Tukkasotkia kuoli Nauvossa
Siipikarja määrätään sisätiloihin – Lintuinfluenssa vaarassa levitä Manner-Suomeen
Ahvenanmaan lintuinfluenssa todettiin korkeapatogeeniseksi kannaksi
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
