Yle: Evira puuttumassa lehmälihan nimeämiseen häräksi
Monet ravintolat myyvät häränlihaa, vaikka se useimmiten on peräisin lypsyrotuisista naudoista, jopa lypsylehmistä. Ylen mukaan Elintarviketurvallisuusvirasto Evira aikoo ottaa asian esille, kun virastossa käsitellään elintarvikkeiden nimeämistä.Härkä on kuohittu sonni, mutta sellaisia ei juuri Suomessa kasvateta. Siksi onkin ihmeellistä, miten moni ravintola kertoo ruuissaan käytettävän häränlihaa.
Ylen mukaan esimerkiksi eräs joensuulaisen ravintolayrittäjä perustelee myyvänsä vaikka navettalehmää härkänä:”Eihän se sonni tai nauta ole niin houkutteleva.”
Eviran ylitarkastaja Tuulikki Lehto kertoo Ylelle, ettei kuluttajilta ole tullut aiheesta kyselyjä. Virastossa härkänimi otetaan esille, kun elintarvikkeiden nimeämisasiaa käydään läpi. Muuta virallista linjausta ei ole kuin että härkä on kuohittu sonni.
”Meillä tällä hetkellä on käsittelyssä naudanpaistijauhelihan nimeämisasia. Sen jälkeen on tarkoitus käydä elintarvikkeiden nimityksiä läpi”, Lehto kertoo.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


