Kokoomus puolitti jonopeltojen tukioikeudet
Yleisönosaton kirjoituksessa (MT 30.3.) annetaan ymmärtää, että kokoomus on päättänyt lisätä ympäristötuen ja luonnonhaittakorvausten piiriin 18 300 hehtaaria tukijonopeltoja. Tätä asiaa on syytä tarkentaa.
Viime eduskuntakaudella ministeri Sirkka-Liisa Anttila esitti, että ennen määräaikaa tukijonoon ilmoitetuille niin sanotuille jonopelloille vahvistetaan tukioikeuksia tarvittava määrä, yhteensä 36 600 hehtaaria. Hän myös osoitti koko tukijonon purkuun tarvittavat varat maa- ja metsätalousministeriön sisältä.
Tämä ei kuitenkaan kelvannut silloiselle valtionvarainministeri Jyrki Kataiselle ja kokoomukselle, vaan Katainen rahaministerinä pakotti puolittamaan hehtaarimäärän 18 300 hehtaariin ja siirsi loput tähän osoitetut määrärahat valtion budjetin yleiskatteeseen.
On tietenkin hyvä, että edes tässä asiassa nyt pidetään kiinni viime kauden ratkaisuista ja nämä kipeästi kaivatut jonopeltojen tukioikeudet toteutuvat edes tältä osin.
Keskusta vaati viimekaudella ja vaatii edelleen, että kaikille sovituille tukioikeudettomille pelloille tukioikeudet saadaan. Se on välttämätöntä varsinkin kehittyvien kotieläintilojen toiminnan ja talouden kannalta.
Ota kantaa aiheisiimme
Voit lähettää mielipiteesi julkaistavaksi MT:n Lukijalta-palstalla painikkeesta tai sähköpostitse: lukijalta@mt.fi.
- Osaston luetuimmat