
Alko ja Lidl saman katon alle usealle paikkakunnalle
Lidl on päivittäistavarakaupan ripein kasvaja tällä hetkellä. Toinen alan voittaja on pienten ruuan erikoismyymälöiden ryhmä. Niiden myynnin arvo oli viime vuonna 281 miljoonaa euroa.Lidl on lähes tuplannut liikevaihdon viidessä vuodessa nykyiseen 1,3 miljardiin euroon.
Lisää kasvua haetaan yhteistyöllä Alkon kanssa.
”Alkon kanssa on suunnitteilla useita hankkeita eri puolilla Suomea. Näistä emme voi Alkon lupa-asioiden vuoksi kertoa etukäteen tarkemmin”, Lidlin Suomen toimitusjohtaja Lauri Sipponen sanoo.
Kauhavalla Alko jo siirtyi toukokuussa K-kaupan yhteydestä Lidlin katon alle.
Neljä Alkoa on jo Lidlien yhteydessä ja lisää tulee.
Erikoismyymälöitä jo 900
Erikoismyymälöiden lukumäärä on tuplaantunut viidessä vuodessa.
Nyt erilaisia leipä- luomu- ja lähiruokakauppoja on noin 900, kertoo Nielsenin tekemä markkinatutkimus.
Myymälöiden markkinaosuus kertoo niiden olevan hyvin pieniä. Nielsenin mukaan kaupat kokosivat yhteensä 1,7 prosentin osuuden päivittäistavarakaupan myynnistä.
Myynnin arvon kasvu on ollut viime vuosina hurjaa. Kolmena viime vuonna kasvuprosentti on ollut kaksinumeroinen, viime vuonna 11,9 prosenttia.
Yhteensä niiden myynnin arvo oli viime vuonna noin 281 miljoonaa euroa. Koko alan myynnin arvo oli 16,55 miljardia euroa.
Pro Luomu-yhdistyksen toiminnanjohtajan Marja-Riitta Kottilan mukaan pienet myymälät liittyvät luomua enemmän lähiruokaan.
- Osaston luetuimmat


