Iso auto, vaaralliset renkaat

Politiikka ja talous
26.02.2012 06:00 Kommenteja: 0
Tekstin koko: A A A

Noin joka kuudennessa kitkarenkaita käyttävässä autossa on vääränlaiset renkaat.

VTT on huolestunut siitä, että autoihin on asennettu Keski-Eurooppaan tarkoitettuja kitkarenkaita. Yleisesti niitä löytyy Audeista ja Bemareista, jotka ovat tavanomaisia tehokkaampia.

Arvion mukaan noin joka kuudennessa kitkarenkaita käyttävässä autossa on vääränlaiset renkaat alla. Keski-Eurooppalaisia renkaita on ostettu nettikaupoista ja niitä on kulkeutunut maahan tuontiautojen mukana. Yleisesti niitä löytyy Audeista ja Bemareista, jotka ovat tavanomaisia tehokkaampia.

”Keskieurooppalaiset renkaat ovat tiettyjen automerkkien ongelma. Niiden osuus on niin suuri, että sillä voi olla merkitystä liikenneturvallisuuteen”, sanoo tutkimusprofessori Juha Luoma .

Asiantuntevat rengasliikkeet eivät niitä myy.

Pakkasilla kannattaa kiinnittää renkaan sopivuuden ja kunnon lisäksi huomiota ilmanpaineeseen. Erittäin kovilla pakkasilla suosituksiin voi lisätä noin 0,4 baria ilmaa.

Oikeat ilmanpaineet takaavat, että rengas toimii tarkoituksenmukaisesti ja kuluttaa vähemmän polttoainetta.

Jarmo Palokallio
Tulosta
Lähetä kaverille Jaa:

Kirjoita artikkelille ensimmäinen kommentti.

MT:n verkkopalvelut toimivat ilman kirjautumista

Maaseudun Tulevaisuuden näköislehti ja myös sääpalvelu ovat toistaiseksi vapaasti kaikkien käytössä. Kirjautumista ei siis edelleenkään tarvita.

MT Facebookissa
Sääpalvelu

Maaseudun Tulevaisuus

Työpaikat
Koulutuspaikat