Poikkeuslupa sudenkaatoon Sievissä: tappaa syntyneitä vasikoita asutuksen välittömässä läheisyydessä
Pohjois-Pohjanmaalla pyritään rajoittamaan vahinkoja tulevaisuudessa suurpetoaitojen avulla.
Susilupa myönnettiin karjatilan välittömään läheisyyteen vahinkojen ehkäisemiseksi. Kuva: Markku VuorikariSuomen riistakeskus on myöntänyt susien aiheuttamien vahinkojen perusteella poikkeusluvan yhden suden pyyntiin Sieviin, Pohjois-Pohjanmaalle.
Sudet ovat aiheuttaneet merkittävää vahinkoa karjankasvatukselle tappamalla karjatilalla syntyneitä vasikoita. Lisäksi sudet ovat liikkuneet toistuvasti asutuksen läheisyydessä Sievissä, Kalajoen Rautiossa ja Ylivieskassa lupa-alueen läheisyydessä.
Riistakeskus kertoo, että susien aiheuttamat kotieläinvahingot on tehty asutuksen välittömässä läheisyydessä. Poikkeuslupa on myönnetty rajatulle alueelle vahinkojen kohteena olleelle tilalle, ja sen välittömään lähiympäristöön. Vahinkoja pyritään estämään jatkossa suurpetoaidoilla.
Lue lisää:
Susi kaadettu poikkeusluvalla – peloton käytös helpotti metsästystä
Sudet tappavat lampaita monta kertaa aiemman verran, Tiilikainen luottaa metsästykseen
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
