Stora Enso aloittaa uuden säästökuurin
Metsäyhtiö Stora Enso aikoo säästää 200 miljoonaaa euroa vuodessa kiinteistä kuluista. Suunnitelma vaatii yt-neuvotteluja, joiden henkilöstövaikutuksia yhtiö ei tiedotteessaan kerro.Metsäyhtiö Stora Enso aloittaa rankan säästökuurin, jolla haetaan 200 miljoonan euron vuotuisia säästöjä kiinteisiin kuluihin. Yhtiö hakee lisätehoja muun muassa uusimalla liiketoimintarakennetta ja organisaatiota.
Suunnitelma vaatii yt-neuvotteluja, joiden henkilöstövaikutuksia yhtiö ei tiedotteessaan vielä ennakoi.
”Ymmärrämme uuden suunnitelman saattavan aiheuttaa huolta työntekijöidemme keskuudessa. Samanaikaisesti uskomme, että suunnitelma on ratkaisevan tärkeä, jotta voimme yhtiönä toteuttaa strategiaamme ja jatkaa muutostamme”, toimitusjohtaja Jouko Karvinen kommentoi.
Stora Enson tulos ennen veroja painui tammi-maaliskuussa 36 miljoonaa euroa tappiolle. Vuosi sitten se oli 90 miljoonaa euroa voitolla. Liikevaihto pysyi 2,7 miljardissa eurossa.
Stora Enso on kärsinyt varsinkin sanoma- ja aikakauslehtipaperien kysynnän laskusta, jonka Karvinen arvioi jatkuvan vielä useita vuosia.
Yhtiö aikoo nyt keskittää entiset liiketoiminta-alueensa kolmeen divisioonaan, joista yhteen niputetaan paperit ja puutuotteet. Muut divisioonat keskittyvät selluntuotantoon ja pakkausmateriaaleihin.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

