Oppositiolta välikysymys: Ilman pikaisia toimia maatalouteen tulee konkurssiaalto
Oppositiopuolueet haluavat nähdä kannattavuuskriisiin sekä lyhyen että pitkän aikavälin toimia sopeutumislainoista maatalouden erikoistumiseen. SDP jättäytyi ulkopuolelle.
Peter Östman puhui välikysymystilaisuudessa. Mats Nylund, Hanna Sarkkinen ja Krista Mikkonen kuuntelivat. Kuva: Sanne KatainenMuut oppositiopuolueet paitsi SDP vaativat välikysymyksellä hallitusta toimiin maatalouden kriisin ratkaisemiseksi. Kristillisdemokraatit, RKP, vasemmistoliitto ja vihreät esittävät ensimmäisiksi toimenpiteiksi valtion takaamaa sopeutumislainaa ja lisämäärärahaa. Välikysymys jätettiin eduskunnalle perjantaina.
Puolueiden mielestä hallituksen tähänastiset tukitoimet ovat olleet riittämättömiä. Maataloutta ovat koetelleet tuottajahintojen lasku, Venäjän talouspakotteet ja viljelijätukien viivästyminen. Toukokuussa hallitus päätti siirtää lykätä maatalouden lisämäärärahapäätöksen syksyyn, vaikka maa- ja metsätalousministeriö ehdotti lisäbudjetin yhteydessä maataloudelle 48 miljoonan euron kriisitukea.
Välikysymyksessä mukana olevat puolueet kannattavat lisätukea. Ilman päättäväisiä ja pikaisia toimia suomalainen maanviljely tulee näkemään konkurssiaallon ja suomalaisen ruuantuotannon hallitsemattoman alasajon, välikysymyksessä todetaan.
"Maatalousyrittäjillä oli hyvä syy odottaa, että heitä kuunneltaisiin. Kuitenkin maaseudun kriisi on yhä syventynyt hallituksen tehdessä vain kosmeettisia korjauksia odotellessaan uusia ohjeita Brysselistä", välikysymyksen ensimmäinen allekirjoittaja Peter Östman (kd.) toteaa.
Rkp:n Mats Nylundin mielestä kriisipaketti olisi mahtunut lisätalousarvioon erittäin hyvin. Päätöksen siirtyminen syksyyn tuo merkittävän viivästyksen.
"Maataloudelle tämä tarkoittaa, että mahdollisesta kriisipaketista ei tulla saamaan mitään euroja ulos tämän vuoden aikana", Nylund sanoo.
Myös vihreät on mukana välikysymyksessä. Kansanedustaja Krista Mikkonen tuo esiin pitkäaikaisten ratkaisujen etsimisen, kuten maatalouden tuotannon erikoistumisen. Vihreät pitää kuitenkin lyhyen aikavälin toimia tärkeinä, jotta kriisistä päästään yli.
Vasemmistoliiton Hanna Sarkkinen korostaa, että maatalouden kriisissä on kyse maatiloja laajemmasta asiasta. Esimerkiksi elintarvikealan työllisyys ja ympäristön hyvinvointi on yhteydessä maatalouden tilanteeseen.
"Minkään ihmisryhmän tulot eivät ole laskeneet yhtä voimakkaasti kuin maanviljelijöiden. Maanviljelijät ovat toki tottuneet tulojen ja tilanteiden vaihteluun, mutta tämä tilanne on jo kohtuuton."
Uutista on päivitetty 3.6. kello 18.23 tarkentamalla, että SDP ei ole mukana muun opposition rinnalla välikysymyksessä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
