Vasemmistonuoret Tuupovaaralla hylätyistä marjanpoimijoista: "Nykyinen järjestelmä on kestämätön"
Itä-Suomen Vasemmistonuoret toteaa kannanotossaan, että poimijoiden työsuhdeturvaa ei ole vieläkään parannettu, vaikka aiheesta on käyty keskustelua jo useita vuosia.
Itä-Suomen Vasemmistonuoret pitää törkeänä ulkomaisten marjanpoimijoiden kohtelua, jossa yrittäjät ulkoistavat marjanpoiminnan riskit suojattomille poimijoille, mutta käärivät toiminnan voitot. Kuva: Aune SinkkonenMaaseudun Tulevaisuus kertoi eilen tiistaina tapauksesta, jossa neljänkymmenen marjanpoimijan ryhmä on joutunut asumaan hätämajoituksessa Tuupovaaran metsästysseuran majalla Joensuussa.
Itä-Suomen Vasemmistonuoret pitää törkeänä ulkomaisten marjanpoimijoiden kohtelua, jossa yrittäjät ulkoistavat marjanpoiminnan riskit suojattomille poimijoille, mutta käärivät toiminnan voitot.
Itä-Suomen Vasemmistonuoret toteaa kannanotossaan, että poimijoiden työsuhdeturvaa ei ole vieläkään parannettu, vaikka aiheesta on käyty keskustelua jo useita vuosia.
“Odotimme, että auttamalla thaimaalaisia marjanpoimijoita heidän ongelmissaan Kainuussa pari vuotta sitten olisimme nostaneet alan ongelmia tarpeeksi näkyville ja saaneet aikaan parannuksia, mutta nyt käsillä oleva tapaus osoittaa, ettei alalla ole tehty tarpeellisia parannuksia.”, järjestö toteaa.
Itä-Suomen Vasemmistonuoret vaatii nopeaa apua hädässä oleville marjanpoimijoille ja yrittäjän saattamista vastuuseen hylkäämisestä.
Marjanpoiminta-alan pelisääntöjä on vasemmistonuorten mukaan selkeytettävä rinnastamalla marjanpoiminta työsuhteessa tehtävään työhön. Työnantajan tulee järjestön mukaan olla velvollinen tarjoamaan poimijoille lakisääteisen työterveyshuollon, työajat, asiaan kuuluvat lomat, vakuutukset, inhimilliset työolot, majoituksen ja riittävän palkan.
"Nykyinen järjestelmä, jossa marjanpoimijat joutuvat nostamaan velkaa päästäkseen poimimaan marjoja ja elämään epäinhimillisissä oloissa, on kestämätön", kannanotossa todetaan.
Lue lisää:
40 ulkomaalaista poimijaa jäi paikallisten hätäavun varaan Joensuussa
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
