Maaseudun Tulevaisuus -> Kuvalliselle sivustolle

Apulinkit ja haku

Navigaatio

Viikon kysymys:
Viikon kuva

tiaine001146.jpg
Kuva Jouko Varonen

Talitintti maaliskuun mietteissä

Lähetä kuva tai video

 

Yhteystiedot

Simonkatu 6
PL 440, 00101 Helsinki
puh. 020 413 2100
fax. (09) 694 3717

Sisältö

TulostaTulosta SuurennaSuurenna PienennäPienennä

uutisia lyhyesti

 

Valtion virastoja kannustetaan säästämään sähköä

Valtion virastoihin etsitään uusia energiansäästökeinoja. Oulussa aloitetun pilotin tavoitteena on muuttaa työntekijöiden rutiineja siten, että sähkönkulutusta saataisiin alennettua pysyvästi.

Talotekniikan asiantuntija Esa Halmetoja Senaatti-kiinteistöistä kertoo, että toimistojen valaistus, tietokoneet ja muut laitteet voivat lohkaista jopa yli puolet kiinteistön sähkönkulutuksesta. Esimerkiksi tietokoneen ja sen näytön sulkeminen virtanappulasta lounastunnin ajaksi toisi jo tuntuvia säästöjä.

Pilotissa hyväksi havaittavat energiansäästökeinot on tarkoitus ottaa käyttöön kattavasti Senaatti-kiinteistöjen toiminnassa. Senaatti-kiinteistöjen hallinnassa on liki 12 000 rakennusta, joissa on valtionhallinnon toimitiloja ja niihin liittyviä palveluja.

Valtion kiinteistöjen tulisi alentaa sähkökulutusta yhdeksällä prosentilla vuoteen 2016 mennessä.

STT

Julkaistu 7.2.2010 9:50:58

Aiemmat pääuutiset:

Muita lyhyitä uutisia: