
Sika varttui kerrostalossa
Minipossu Edvin on syntynyt Ruotsissa ja kasvanut kerrostalossa. Harvinainen lemmikki on kerännyt katseita vaalikampanjan maskottina ja yrityksen keulakuvana.Kun vantaalainen yrittäjä Anu Saarto puolitoista vuotta sitten hankki lemmikkisian, hänestä tuli kerrostalossa asuva karjatilallinen. Hurmaava minipossu Edvin saapui Ruotsista korva asianmukaisesti merkittynä.
Porsasaika sujui leppoisasti kerrostalon kolmannessa kerroksessa köllötellen.
Nyt emäntä ei enää jaksa kantaa 60-kiloiseksi kasvanutta Edviniä portaita pitkin ulos. Edessä oli muutto läheiseen omakotitaloon Saarron vanhempien luokse.
Työskentelee ensiapupossuna
Saarron mukaan sika on itsepäinen eläin. Senpä takia aamu alkoi maanittelemalla Edviniä uuteen kuljetushäkkiinsä. Yli puolen tunnin taistelun, jaloittelun ja kahden kakan jälkeen possu antoi periksi ja astui sisään.
Aikaisemman kankaisen kuljetuslaukun pohja katosi parempiin suihin. Pari viikkoa sitten sinne upposi myös Saarron kännykkä kalentereineen ja yhteystietoineen.
Aamuyhdeksältä Edvin on saapunut töihin. Röhisevään kitaan on päätynyt vasta yksi hanska ja pätkä teippirullaa.
Punaisissa valjaissa lukee Ensiapupossu.
Edvin kiertää ensiaputarvikkeita myyvän yrityksen mukana asiakastapaamisissa. Tom´s Pro -nimisen yrityksen johtajan Tom Salmisen mukaan possu murtaa jäätä ja sulattaa sydämiä.
- Osaston luetuimmat

