Liikenne- ja viestintävirasto Traficom on lopettanut mobiiliajokortin sisältävän Autoilija-sovelluksen kehittämisen toistaiseksi. Mobiilisovelluksen sijaan Traficom keskittyy nyt jo olemassa olevien sähköisten palveluidensa kehittämiseen.
Traficom kertoo, että se on kevään aikana joutunut arvioimaan taloustilannettaan uudelleen, ja arvioinnin perusteella mobiiliajokortin sisältävä Autoilija-sovellus on katsottu palveluksi, jota ei tässä taloudellisessa tilanteessa ole pakko kehittää juuri nyt.
”Koronaviruksesta aiheutuvien vaikutusten vuoksi olemme arvioineet taloudellista tilannettamme emmekä tällä hetkellä pysty kehittämään tätä sovellusta. Keskitymme lakisääteisiin tehtäviimme ja niihin liittyvän kehittämiseen”, Traficomin ylijohtaja Olli Lindroos kommentoi tiedotteessa.
Lindroosin mukaan sovellus ja mobiiliajokortti nähdään kuitenkin edelleen positiivisena mahdollisuutena.
”Mutta tällä hetkellä virastossa arvioitiin, että meillä ei ole rahoitusta sovelluksen ylläpitoon ja vaadittavaan jatkokehittämiseen. Mitään aikataulua projektin mahdolliselle jatkamiselle emme pysty antamaan”, hän sanoo.
Autoilija-sovellus julkaistiin testikäyttöön ensimmäisen kerran 2017 joulukuussa. Viime toukokuussa sovelluksesta avattiin rajattu beta-versio, jolla oli noin 40 000 käyttäjää. Beta-versio poistettiin käytöstä tämän vuoden helmikuussa.
Lue lisää:
Mobiiliajokortti tulossa käyttöön – hallitus antoi esityksen
Mobiiliajokorttia voi vilauttaa pian Alkossa – poliisille se ei kelpaa ennen lakimuutosta