Parinmuodostuksen näkökulmasta maaseudun ongelmana voidaan pitää sitä, että nuoret naiset muuttavat muualle ja maaseudulle jäävät asumaan lähinnä nuoret yksinäiset miehet.
Tällä kehityksellä saattaa olla myös vaikutusta siihen, miten vaikkapa niin sanotut romanssihuijarit löytävät kohteensa tulevaisuudessa.
Keskusrikospoliisin kyberrikostorjuntakeskuksen päällikkö Mikko Rauhamaa myöntää, että maaseudun yksinäisillä miehillä on useita huijauksille altistavia ominaisuuksia. Ensinnäkin he voivat olla yksinäisiä ja heidän voi olla vaikea liikkua tapaamaan ihmisiä. Tämä taas voi johtaa siihen, että sosiaalisia konktakteja etsitään verkon kautta. Jos tämän päälle lisätään vielä se, että henkilö ei ole kovin tottunut netinkäyttäjä, kasvaa riski huijaukseen lankeamiseen jo aika isoksi.
Toisaalta huijaukseen lankeamista ehkäisee se, mikäli henkilöllä on hyvä medialukutaito.
Se, että altistavia tekijöitä on, ei kuitenkaan suoraan kerro Rauhamaan mukaan siitä, miten asia tulevaisuudessa kehittyy.
"Täysin mahdoton sanoa, tuleeko tästä uusi trendi vai ei", hän sanoo.
Rauhamaa nostaa esiin myös sen, että huijaustoiminta on globaalia, joten huijarit eivät välttämättä osaa tehdä eroa sen välille, missä potentiaalinen uhri asuu.
"Tällä hetkellä ei tällaista suoraa uhkakuvaa ole", Rauhamaa lisää.
Rikostarkastaja huomauttaa, että myös osa maaseudun asukkaista on hyvin kokeneita verkonkäyttäjiä.
Lue lisää:
Seksuaaliterapeutti vinkkaa katsomaan lähelle – jospa juhannusheila löytyykin kaveripiiristä