Jalasjärveläinen meijeri Juustoportti on alkanut pakata maitoa tuotemerkillä Vapaan lehmän maito. Se kerätään runsaalta kymmeneltä robottitilalta, joiden kaikkien karjat elävät pihatoissa.
Osa karjoista laiduntaa tai pääsee ainakin jaloittelutarhaan. Joukossa on myös tiloja, joiden lehmät eivät pääse ulos lainkaan.
Vapaan lehmän maitoa tuottavista tiloista pienimmällä on noin 50 ja suurimmalla noin 200 lehmää.
”Maito kerätään ja jalostetaan erikseen”, kertoo Juustoportin toimitusjohtaja Timo Keski-Kasari.
Vapaiden lehmien maidosta jalostetaan kermaa, kermaviiliä ja maustamatonta jugurttia perusmaitojen ohella.
Tuotteet tulivat myyntiin tällä viikolla, ja niitä on saatavilla noin tuhannesta vähittäismyymälästä ympäri maan. Kuluttajahinnan Keski-Kasari arvioi asettuvan tavanomaisen ja luomun väliin.
Toimitusjohtaja luottaa siihen, että kuluttajat löytävät hintavat tuotteet kaiken halpuuttamisen ja ruokasodan keskeltä.
”On hyvä, että maidosta keskustellaan. Hinnan lisäksi esiin nousee muitakin tekijöitä.”
Lue aiheesta lisää perjantain Maaseudun Tulevaisuudesta