Suomalaisista metsäyhtiöistä suurin tuontipuun käyttäjä Stora Enso ei vielä ole huolestunut Venäjän presidentti Vladimir Putinin puun vientikiellosta.
Taloussanomat kertoo Putinin antaneen määräyksen, jonka mukaan Venäjältä ei saa enää vuoden 2022 alusta alkaen viedä ulkomaille jalostamatonta tai vain ”näennäisesti” jalostettua havupuuta ja arvokasta lehtipuuta.
Stora Enson viestintäjohtajan Satu Härkösen mukaan yhtiö tulkitsee nyt käytettävissä olevien tietojen pohjalta, ettei kielto koskisi koivukuitupuuta, mitä puutavaralajeista on Suomeen tullut selvästi eniten.
"Havupuuta Venäjältä on meille tullut vuosittain alle puoli miljoonaa kuutiometriä", Härkönen kertoo.
Kaikkiaan Stora Enso on hankkinut Venäjältä puuta vuosittain 2,5–3,0 miljoonaa kuutiometriä.
Metsäteollisuus ry:n mukaan Suomeen tuotiin puuraaka-ainetta Venäjältä viime vuonna 8,7 miljoonaa kuutiometriä, mistä koivukuitupuuta oli 47 prosenttia ja havupuuhaketta 28 prosenttia. Havukuitupuun osuus oli seitsemän prosenttia ja tukkien neljä.
Lue lisää:
Puun tuonti kasvoi 11,8 miljoonaan kuutiometriin viime vuonna – kolme neljäsosaa tuli Venäjältä
Hakkeen tuonti ulkomailta on kasvanut reippaasti – kuitupuun tuonti väheni hiukan