Timo Soini ryhtyy kiertämään kouluja – "Radikalisaatio on yhteiskuntamme potentiaalisin uhka"
Sininen ulkoministeri haluaa kertoa nuorille, miten radikalisaatiota voidaan ehkäistä ulko- ja turvallisuuspolitiikassa.
Ulkoministeri Timo Soini (sin.) kertoo satsaavansa tänä vuonna kouluvierailuihin.
Hän aikoo kertoa nuorille, miten radikalisaatiota voidaan ehkäistä ulko- ja turvallisuuspolitiikassa.
"Radikalisaatio on yhteiskuntamme potentiaalisin uhka, joka puhuttaa tällä hetkellä eniten radikaalin islamin ja sen terroritekojen takia", Soini perustelee MT:n Vierailija-palstan kolumnissaan.
Soini kertoo myös, että Siniset aikoo jatkaa SMP:n perintöä. Muut puolueet hän haukkuu lyttyyn.
"Vanhat puolueet tulevat putoamaan. Kokoomus on liian oikealla ja demarit ei missään. Siniset on oikeassa. Kuten SMP tai perussuomalaiset aikanaan. Vanhat, etujärjestöidensä vangiksi jääneet puolueet kaipaavat haastajaa. Perussuomalaisista siihen ei enää ole eikä tule. Vihreiltä linja on ikuisesti kateissa."
Lue Soinin koko kolumni: