Maaseudun Tulevaisuus

Susijahtia häirittiin – metsästäjät harkitsevat vetäytymistä vahinkojahdeista

Metsästäjät harkitsevat vetäytymistä häirikköeläinten pyynnistä, mikäli yksityisten metsästäjien oikeusturva vaarantuu viranomaisapua annettaessa, Suomen Metsästäjäliitto kertoo kannanotossaan.
Naturvårdsverket, press

Liitto muistuttaa, että metsästäjien tekemä vapaaehtoistyö on kaiken metsästyksen, riistanhoidon ja viranomaisille annettavan virka-avuin kivijalka.

Liitto pitää valitettavana Pöytyän susijahdissa sattunutta vahinkoa, jossa erehdyksessä ammuttiin myös väärä eläin. Asia on syytä tutkia perusteellisesti ja samalla tulee selvittää myös, ketkä häiritsivät jahtia.

Ulkopuolinen taho häiritsi

Pöytyän viime viikonlopun susijahtia häirittiin. Ulkopuolinen, toistaiseksi tuntematon taho oli sulkenut jahtiin osallistuneiden metsästäjien käyttämän radiokanavan. Myös rajavartiolaitos oli havainnut radiokanavan häirinnän.

Jahtiin osallistuneiden henkilöiden välinen tiedonkulku vaikeutui. Jahdissa kaadettiin vahingossa kaksi sutta yhden sijasta.

Metsästäjäliitto muistuttaa, että jahdin häiritseminen on rikos. Liitto pitää epäiltyä radioliikenteen häirintää erityisen moitittavana, koska kysymyksessä on yleisen turvallisuuden kannalta vaarallisen eläimen poistaminen asutuksen läheltä.

Metsästys avuksi viranomaisille

Pöytyän susijahti oli viranomaisluvalla järjestettyä pyyntiä. Mukana olleet vapaaehtoiset metsästäjät olivat antamassa virka-apuun rinnastettavaa jahtiapua häirikköeläimen poistamiseksi. Tarkoitus oli poistaa ihmisille ja eläimille vaaraa aiheuttava susiyksilö laumasta.

Metsästäjäliitto muistuttaa, että suden kaatolupaa haki kolme kuntaa, joiden alueella on täytynyt järjestää muun muassa koulukyydityksiä lasten suojaamiseksi susivaaralta.

Kaatoluvan myönsi Suomen riistakeskus niin sanottuna vahinkoperusteisena pyyntilupana. Rajavartiosto valvoi jahdin kulkua.

Lue lisää

Kyyhkyjahti käynnistyy

Göran Persson: Emme voi sallia susien pitävän maaseutua pelossa

Ruotsin susijahti jatkuu pian

Ruotsissa kaadettu 20 sutta