Katso video: Hiehokin himoitsee MT:tä! Lehti on tunnetusti hyvä myös kukkien ja kalan kääreeksi sekä utareliivien täytteeksi
Rehvakkaasta alusta huolimatta sivut jäivät Sinderellalta nielemättä.Sinderella-hieho mutustaa autuaan näköisenä Maaseudun Tulevaisuuden sivuja. Sokru seuraa epäileväisenä vieressä.
"Fake news", tulkitsee Sokrun mietteitä eläinten omistaja Leena Kivelä Särkimäen maitotilalta Petäjävedeltä.
Sinderellaan MT:n uutiset näyttävät uppoavan. Se vaikuttaa myös olevan sitä mieltä, että jatkossakin tilataan paperinen Maaseudun Tulevaisuus eikä pelkkää digiä.
Kivelä jakoi videon Avoin kuvapäiväkirja maaseudun tuottajilta -Facebook-ryhmässä.
Hän kertoo, ettei Sinderella lopulta oikeasti sivuja syönyt. Mutustelu oli vain leikkiä.
Videoon tulleissa kommenteissa vedotaan Sinderellaan, jotta se säästäisi lehdet kukkakauppiaille. "Tuttu kukkakauppias kertoi, että ainoastaan Maaseudun Tulevaisuus -lehti sopii kukkakimppujen paketointiin, muut sanomalehdet liian pieniä."
"Olen vienyt meidän kylän kukkakauppaan sen verran, että ei tarvitse kuulemma hetkeen viedä", Kivelä vastaa. "Ja kalakauppiaat tykkäävät kuulema myös."
Moni on kehunut lehden ominaisuuksia myös lehmän utareliivien täytteenä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
