Kiriliina toi Santtu Raitalan uran 3000. voiton
Jyväskylän torstai-illan ravit päättyivät kotiradan Santtu Raitalan uran 3000. ykkössijaan.
Santtu Raitalan viime aikojen ehkä riemukkaimmat voitot ovat tulleet hänen oman Jockas Ritansa kanssa. Tässä Raitala matkalla seremonioihin Oulun Kuninkuusraveissa yhdessä äitinsä Eija Kinnusen kanssa. Kuva: Elina PaavolaSuomen ajajaliigan kuudesti peräkkäin voittanut Santtu Raitala, 33, saavutti torstaina uuden merkkipaalun, kun pihtiputaalainen saavutti kotimaisen tilastoinnin mukaan uransa 3000. ykkössijan.
Voiton toi nelivuotias tamma Kiriliina, jonka Raitala kannusti ykköseksi Jyväskylän torstairavit päättäneen tammasarjan loppumetreillä. Kiriliinan omistaja ja valmentaja on Santeri Mäkinen.
Santtu Raitala on viime vuodet ollut Suomen selvä ykkösohjastaja. 2000 voiton rajan hän saavutti lokakuussa 2022 samoin Killerillä ja uransa 1000. voiton hän ajoi lokakuussa 2019 Kuopiossa.
Ennen torstain raveja Santtu Raitala oli ajanut Hippoksen tilastojen mukaan 2997 voittoa. Killerillä hänen voittoajokkejaan olivat tutun menestyskumppanin Antti Ojanperän valmentamat Alarik Huikea ja Kenzo Benois sekä juhlavoiton tuonut Kiriliina.
”Kyllähän se kuulostaa paljolta ja tuli aivan yllättäen”, Raitala kommentoi 3000 voiton rajapyykkiä voittajahaastattelussa.
Kun Raitalalta kysyttiin mikä menestyksen mahdollistaa, hän painotti hyvien yhteistyökumppaneiden merkitystä.
”Tämä on sellaista hommaa, että tarvitsee hyvät yhteistyökumppanit ja paljon ihmisiä ympärille. Alku on vaikein, että saa sellaisia ihmisiä, joilta saa mahdollisuuden. Se, että mahdollisuus tulee käytettyä, vaatii aika paljon onnellisia sattumuksia.”
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




