Kansanvarmat käyvät
Lahden ja Seinäjoen Magic Monday -kierros tarjoaa kaksi oikein suurta suosikkia. Molemmat ovat niin todennäköisiä voittajia, ettei varmistuksille tunnu olevan aihetta.
10 Wicasa Sioux (T65-5): Kovia lähtöjä juossut ruuna on viime starttejaan sopivammassa seurassa selkeä ykkösmerkki ja rivien avainhevonen. Takarivistä juoksusta ei välttämättä tule aivan suoraviivaista, mutta jos matkalle ei satu ihan odottamattomia vastoinkäymisiä, Wicasa Sioux on kiinni voitossa.
Viimeksi ruuna juoksi hyvätasoisessa pronssidivisioonassa. Jukka Torvinen pakitti sillä alussa ja pääsi neljänteen ulos, mistä valjakko pujotteli viimeisellä takasuoralla johtaneen Pascha Tillyn kantaan. Lopussa Wicasa Sioux jäi voimia tallella voittajan selässä kolmanneksi. Edellisessä kisassaan Wicasa Sioux voitti haastajadivisioonafinaalin keulasta oikein varmaan tyyliin.
3 Mas Aristocrat (T65-2): Ennen uransa aloitusta jalkansa vakavasti loukannut tamma on luokkahevonen sarjoihinsa. Vastus on tammoille rajatussa haastajadivisioonassa ihan hyvää luokkaa, mutta Mas Aristocrat kelpaa paljon pelattunakin varmaksi.
Viimeksi Mas Aristocrat jäi Tapio Perttusen mukaan hieman odottelemaan muita keulahevosen lyötyään ja tuli lopussa Black Ice Boostin yllättämäksi. Edellisessä startissaan Mas Aristocrat marssi johtavan rinnalta ykköseksi hyvätasoisessa kisassa.
Suosikki lähtee lujaa, mutta ei ehkä pysty torjumaan starttiraketti 6 Ecstasy Of Goldia kiihdytyksessä. Sille luulisi kuitenkin kelpaavan täydellä matkalla suosikin selkä, vaikka Ecstasy Of Gold onkin ollut taukonsa jälkeisiin startteihin hyvä. Ensin se jäi johtavan taakse pussiin täysissä voimissa, viimeksi oli keulavoiton vuoro.
Haastajista 5 Xenia Lake haki Lappeen T76:ssa keulat ja voitti ihan hallitusti. 11 Her Royal Highness otteli loppuvuodesta tasapäin Mas Aristocratin kanssa, mutta parin kuukauden tauolta se antaa nyt huonolta paikaltaan paljon tasoitusta suosikille.
5 Piedmont (T65-6): Suomessa kohta puolitoista vuotta ilman yhtään voittoa kilpaillut ruuna on hyvässä vireessä. Viimeksi Kuopiossa se laukkasi loppukaarteessa ollessaan juuri lähdössä kärjen tuntumasta neljännelle radalle, ja ravilla Piedmont olisi varmasti otellut voitosta. Sitä ennen se oli johtavan rinnalta hyvä kuudes T65-kisassa. Tehtävä ei näytä ylitsepääsemättömältä, ja vaikka Piedmont on tässä välissä ollut kerran poiskin, se pystyy juoksun onnistuessa nokkimaan tämän porukan.
7 Estelle Halm on toinen lähdön nostohevonen. Kykytamma palasi Lahdessa talvitauolta jääden umpipussiin. Sijoitus ei tee Estelle Halmille oikeutta, ja startin saatuaan se on tässä vaarallinen.
7 Niemen Cecilia (T65-1): Kyvykäs, mutta oikein epävarma tamma on rajoilla kääntyykö se tipsiksi vai ikitipsiksi. Sen kunto on joka tapauksessa selvästi tulosriviä kovempi: viimeksi Niemen Cecilia laukkasi päätössatasella ollessaan kirimässä voittokamppailuun pienen lähdön perältä.
Sitä ennen T76:ssa sen juoksu meni aivan vihkoon. Niemen Cecilia painoi alkumatkasta johtavan rinnalla päälle ja laukkasi sitten toisessa kaarteessa juuttuen loppumatkaksi kolmannelle radalle, mikä oli tietysti aivan liikaa. Jo sitä ennen Niemen Cecilia esiintyi vahvasti edukseen kirimällä kolmanneksi menetettyään ensin asemansa taipuneen takana. Kun Niemen Cecilia taas malttaa ravata koko matkan, se pärjää varmasti - eri asia tietysti on, koska se päivä sattuu kohdalle.
Lähdön toinen ideahaku on 11 Sisu Oskari, joka jäi viimeksi alkulaukkansa jälkeen T76-kisassa pussiin. Ruuna juoksee taas ylisarjassa, mutta piisaa onnistuneella juoksulla tässäkin. Kisan pelihevosista samassa Seinäjoen T76-kisassa juoksivat 3 Naputus ja 10 Aatsi. Niistä Aatsi oli johtavan rinnalta hyvä kakkonen, Naputus taas laukkasi loppusuoralle tultaessa hyökättyään neljännelle radalle menestyjän ottein.
1 Julmin (T65-4): Esa Heikkisen suojatti oli viime kesänä mm. kakkonen Tawaststjernan Muistoajossa kovalla ennätyksellään 22,1a. Derbykarsinnan kolmosen jälkeen Julmin joutui jäämään pois kisan finaalista ja on juossut sen jälkeen vain joulukuisen Forssan startin, jossa se laukkasi pahasti lähtösuoralla, eikä esittänyt sen jälkeenkään ihmeitä.
"Forssan startissa se oli aivan jäykkä, eikä vertynyt ollenkaan", Esa Heikkinen taustoittaa. "Mitään loukkaantumisia tai muita ei ole takana, mutta syksystä asti on mennyt asiat pieleen. Ensin oli virus syksyllä, ja sen jälkeen rokotuksesta tuli uudestaan takapakkia. Ei Julmin vieläkään sellaiselta vaikuta, kuin haluaisin, mutta ahnehdin nyt vähän starttiin, kun sillä oli viime kesänä allergiaoireita, ja talvihan on kohta takana."
"Ratahiitillä ajoin 1.33 läpi, mistä toisen kierroksen 1.29, ja siitä maalisuoran reippaammin. Aiemmin olisin odottanut Julminilta sellaisen hiitin jälkeen ihan hyvää suoritusta, mutta nyt tuntuu, että se ei saa viimeistä vaihdettaan vielä päälle. Olen aina vähän pessimisti, mutta nyt ei ainakaan ole odotukset kovin korkealla, vaikka pidänkin Julminia olemassaan oikeinkin hyvänä hevosena."
3, 10, 2, 7, 5, 11 (12, 9)
3 Mas Aristocrat (6, 11)
5, 7, 1, 3, 8, 4 (2, 12)
2, 10, 7, 1 (11,6)
10 Wicasa Sioux (4, 1)
2, 6, 7, 8, 5, 1, 10 (4, 12)
84 euroa
Pieni systeemi
3, 10, 2, 7, 5 (11, 12)
3 Mas Aristocrat (6, 11)
5, 7, 1, 3, 8, 4 (2, 12)
2, 10, 7, 1 (11,6)
10 Wicasa Sioux (4, 1)
2 Nitro Diablo (6, 7)
10 euroa
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



