Ypäjän huutokaupan varsalista julki - mukana ennätysmäärä suomenhevosia
Syyskuussa pidettävän varsahuutokaupan vetonaulana on mm. kaksi Ready Cashin jälkeläistä.
Huutokauppayhtiö Starinita Oy julkisti myytävien varsojen listan kotisivuillaan perjantaiaamuna (linkki). Listoilla on 88 yksivuotiasta, niiden joukossa 12 suomenhevosta, mikä on Ypäjän huutokaupan ennätysmäärä.
Varsoja on tarjolla lähes 50 eri isäoriista. Eniten myytäviä varsoja on Il Villaggiosta ja Like A Prayerista, joista molemmista on tarjolla seitsemän varsaa. SJ's Caviarin jälkeläisiä on myyntikehässä kuusi, Zola Bokon varsoja viisi.
Euroopan ykkösori Ready Cashista tarjolla on yksi ori- ja yksi tammavarsa, samoin mm. Ruotsin muotiori Maharajahista.
Listan 12 suomenhevosvarsaa ovat kymmenestä eri isästä. Suomenhevostarjonta on varsin tasokasta, joukossa on mm. orivarsa Siporista ja Jokivarren Kunkun ja Mokomanin 26,8-aikaisesta siskosta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

