Uudistunut Insignia kirivaihteella
Opel Insignia sai lentävän lähdön, kun se valittiin vuoden autoksi vuonna 2009. Kevyt uudistus on piristänyt auton alkuhuuman jälkeen hiipunutta myyntiä.
Vectran seuraajaksi suunnitellun Insignian persoonallinen muotoiltu oli rohkea veto Opelilta. Se erottuu edelleen liikenteestä ja on luokkansa näyttävimpiä autoja, mikä on pelkkää plussaa.
Vahvan muotokielen lisäksi Opel panosti Insigniassa laatuun. Siltäkin osin lopputulos on selkeä askel parempaan suuntaan.
Keski-Euroopassa Insignian eväät ovat riittäneet luokan kärkipaikan tuntumaan asti. Suomessa se ei kuitenkaan ole noussut Vectran kaltaiseksi kansansuosikiksi.
Nyt Opel on hionut Insigniasta entistä näyttävämmän kokonaisuuden.
Auton uudet puskurit vakuuttavat ja sulavat linjat takaavat hyvin matalan ilmanvastuksen.
Insignian miinuksena on pidetty kojelaudan nappulamerta. Nyt sitä on siistitty ja lopputulos on varsin toimiva.
Kosketusnäytöllä toimiva viihdejärjestelmä on noussut vakiovarusteeksi. Navigaattorista joutuu edelleen maksamaan lisähintaa.
Alustaakin eli iskunvaimennusta ja kallistuksenvaimennusta on parannettu. Siltä osin auto on erinomainen ajettava.
Uudistus on onnistunut ja hinta ilmeisesti kohdallaan, mikä näkyy myynnissä. Kevättalvella Insignia kävi välillä kaupaksi Astraa paremmin.
Opelin varusteisiin on jo pitkään kuulunut lämmitettävä ratti, mikä on oivallinen valinta Suomen oloihin. Uudessa Insigniassa vastaan tuli pitkästä aikaa täysin uusi varuste eli penkki jota voi joko lämmittää tai viilentää tarpeen mukaan.
Kesähelteillä viileä penkki on mukava kuin mikä. Ei paita hikoa selkään kiinni.
Opelin uudet moottorit ovat taloudellisia. Etenkin dieseleistä löytyy varsinaisia ekomyllyjä.
Koeajossa nelivetoinen farkku-Insignia pääsi 2,0 litran dieselkoneella siistissä perheajossa 7 litran kulutukseen 100 kilometrillä. Vähän ronskimmalla otteellakin mitattu kulutus jäi virallisen keskikulutuksen eli 9 litran alle, mitä voi pitää hyvänä suorituksena.
Normaalikäytössä auton heikoimmaksi lenkiksi jää heikko näkyvyys taakse. Peruutuskameran lisääminen varustukseen on siksi perusteltua.
Tavaratilan käyttöä vaikeuttaa yli 30 sentin puskuriylitys. Se taitaa olla lajinsa ennätys.
JARMO PALOKALLIO
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
