Škodan suosio pitää, nyt irtosi kolmas peräkkäinen voitto Vuoden auto Suomessa -kisassa
Täyssähköinen Enyaq kiri finaalissa polttomoottorilla toimivan Mercedes-Benzin C -sarjan ohitse.
Škoda Enyaq antaa auto- ja liikennetoimittajien mukaan parasta vastinetta rahoille. Kuva: Jarmo PalokallioAuto- ja liikennetoimittajien ovat äänestäneet Škoda Enyaqin Vuoden Auto Suomessa 2022 -kisan voittajaksi. Škodan suosiosta kertoo, että voitto on merkin kolmas peräkkäinen.
Tällä kertaa Vuoden Auto -tittelistä kilpaili 27 uutuusmallia. Automarkkinoiden nopeasta muutoksesta kertoo hyvin, että ehdokkaista yli puolet oli sähköautoja.
Toiselle kierrokselle eli finaaliin jatkoi kuusi uutuutta, joista peräti neljä oli sähköautoja. Finalistit olivat Škoda Enyaq, Mercedes-Benz C-sarja, Kia EV6, Polestar 2, Hyundai Ioniq 5 ja Peugeot 308.
Finaalissa Enyaqille kampoihin pisti polttomoottorinen Mercedes-Benzin C-sarja. Polttomoottoriin luottaneen Mersun pisteet eivät kuitenkaan riittäneet täyssähköisen Enyaqin päihittämiseen.
Tärkeimpänä kriteerinä Vuoden Autoa valittaessa on rahalle saatava vastine, jonka jokainen tuomari määrittelee oman näkemyksensä mukaan. Niinpä aivan finaaliin päässeiden kannoilla olivat sekä halvin ehdokas, Dacia Sandero, että kallein ehdokas, Mercedes-Benz EQS.
Rahalle saatavan vastineen lisäksi jokainen tuomariston jäsen painottaa tärkeinä pitämiään ominaisuuksia, kuten teknisiä innovaatioita, ajettavuutta, tiloja ja turvallisuutta.
Enyaq sai tuomareilta kehuja miellyttävästä kokonaisuudesta, josta ei ergonomian, tilojen tai ajo-ominaisuuksien puolesta löydy oikein mitään moitittavaa.
Edelliset voittajat olivat Škoda Octavia (2021) ja Škoda Kamiq (2020).
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

