Haapajärven Lemmensilta on romahtanut kokonaan veteen viime viikon keskiviikkona aamulla tai aamupäivällä, uutisoi Kalajokilaakso.
Jokilaaksojen pelastuslaitos sai hälytyksen Ylipäähän ennen puoltapäivää. Keskipohjanmaan saamien tietojen mukaan silta oli ehjänä vielä keskiviikkoaamuna seitsemältä. Sillan on siis täytynyt romahtaa veteen aamun tai aamupäivän aikana.
Hälytyksen tultua pelastuslaitos asensi paikalle nauhan estämään ihmisten kulkua romahtaneen sillan päälle. Heidän mukaansa jatkotoimenpiteet ovat omistajan eli Haapajärven kaupungin vastuulla.
Päivystävä palomestari Jarmo Myllymäki Jokilaaksojen pelastuslaitoksesta kertoo, että pelastuslaitoksella ei ole syytä epäillä, että kukaan olisi joutunut veden varaan sillan sortuessa.
"Kaikkien on nyt syytä katsella siltaa rannalta eikä missään nimessä mennä sitä veteen tarkastelemaan. Tuollainen romahtanut silta on todella vaarallinen. Se pitää jättää rauhaan", Myllymäki kertoo.
Vanha silta on ollut Haapajärven teknisen johtajan Vesa Savolaisen mukaan käyttökiellossa jo ainakin vuoden.
Kyseinen silta oli määrä rakentaa uudelleen eduskunnan joululahjarahoilla. Eduskunta on myöntänyt vanhan Lemmensillan purkuun ja uuden rakentamiseen 150 000 euroa, minkä pitäisi riittää uuden sillan toteuttamiseen.
Haapajärven Lemmensilta on ollut pitkään Haapajärven tunnus. Ylipään ja Karjalahdenrannan yhdistävä kaarisilta on Haapajärven kaupungin omistuksessa. Vesa Savolainen kertoo, että kaupunki pyrkii kokoamaan sillan jäänteet mahdollisimman pian rantaan.
Aiheesta lisää: