Sikateko-palkinnon voittaja: "Suomalaisen sikatalouden edistyksellisyys luo hyviä mahdollisuuksia tulevaisuuteen"
Suomen Sikayrittäjät ry antoi tänä vuonna Sikateko-palkinnon pohjanmaalaiselle sikayrittäjälle Johan Backlundille.
Backlund korostaa yhteistyötä ja tiedon jakamista sika-alalla. Nämä siat eivät ole Johan Backlundin tilalta. Kuva: Markku VuorikariSikateko-palkinto jaettiin tiistaina Farmari-maatalousnäyttelyssä Seinäjoella. Palkinnon sai tänä vuonna Johan Backlund. Backlund on Pohjanmaalta kotoisin oleva sikayrittäjä. Hänellä on 2 300 eläimen emakkosikala Uudessakaarlepyyssä.
Suomen Sikayrittäjät ry:n puheenjohtaja Martin Ylikännö sekä toiminnanjohtaja Ari Berg kertoivat Backlundin olevan edelläkävijä uusien toimintatapojen ja teknisten ratkaisujen käyttöönotossa. Hänellä on laajat yhteistyöverkostot sekä Suomessa että kansainvälisesti, ja hän hyödyntää näitä verkostoja aktiivisesti. Oman sikayrityksen kehittämistyön ohella Backlund on toiminut myös asiantuntijana muiden sikayrittäjien investointihankkeissa.
"On hienoa saada tunnustusta työlleen, kun on vaikuttanut ja tehnyt taustatyötä monta vuotta", Backlund toteaa.
Hän muistuttaa, että Suomi on jo esimerkiksi antibioottiresistenssin ja eläinten hyvinvoinnin suhteen tasolla, johon muut maat vielä pyrkivät.
"Tämä luo mahdollisuuksia tulevaisuuteen".
Suomen Sikayrittäjät ry jakaa vuosittain Sikateko-palkinnon henkilölle tai taholle, joka on omalla toiminnallaan kehittänyt merkittävästi suomalaista sikayrittäjyyttä. Palkintona on taiteilija Leo Karppasen sika-aiheinen puuveistos.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
