Konemessut rakentuvat Tampereella
Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksessa valmistellaan torstaina avautuvia Konemessuja. Näyttelyn pinta-ala laajentuu lähes 30 000 bruttoneliöön uuden E-hallin myötä.TAMPERE (MT)
Painepesuri hurisee messuhallin pihalla ja metsäperävaunun varastorasvat saavat kyytiä. Lisää maatalouskoneita virtaa Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksen pihalle tasaiseen tahtiin.
”Tämä on kaikkien aikojen isoin Tampereella järjestettävä konenäyttely, kun uusi E-halli saatiin käyttöön”, Konemessujen näyttelypäällikkö Asko Hyyrönmäki sanoo.
Näyttelyn järjestäjät ovat Agrimarket-ketju, Y-Agro ja Agritek Oy.
”Mukaan on tulossa myös runsaasti muita alan toimijoita, näyttelyosastojen myyntiaikaakin jatkettiin kun kiinnostuneita riitti”, Hyyrönmäki kertoo.
Mukana on Hyyrönmäen mukaan yli 100 yritystä ja konemerkkiä.
Koneiden lisäksi näyttelyssä on esillä maatalouden tuotantopanoksia, maatilarakentamista ja maatalouteen liittyviä palveluita.
Näyttely on avoinna torstaista lauantaihin.
Messuille on avoin pääsy ja myös pysäköinti on maksutonta.
Messut myös verkossa
Farmit järjestää Tampereen Konemessujen kanssa rinnan Virtuaaliset Konemessut verkossa osoitteessa farmit.net/Virtuaalimessut. Ne ovat avoinna 16.–20.10. ja siellä koneisiin ja laitteisiin pääsee tutustumaan vuorokauden ympäri.
Idea virtuaalisista messuista syntyi Hyyrönmäen mukaan keväällä.
”Ajattelimme, että miksei messuja tehdä myös verkossa, koska se on nykypäivän tekniikalla mahdollista.”
Verkkopuolta aiotaan Hyyrönmäen mukaan kehittää myös tulevaisuudessa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

