Puutarhasta inspiraatiota ja elinvoimaa
Avoimet puutarhat -tapahtumassa sunnuntaina esitellään suomalaisten puutarhayritysten ja kotipuutarhojen helmiä. Mukana on myös 91-vuotias Jussi Heikkilä Kouvolasta.”Mukana on ihan kaikenlaisia puutarhoja: kotipuutarhoja, siirtolapuutarhoja, puistoja, taimimyymälöitä...”, Jaana Ojanen Puutarhaliitosta luettelee osallistujia.
Viime vuonna kävijöitä oli noin 300:ssa puutarhassa noin 55 000. Tänä vuonna puutarhoja on mukana enemmän.
”Kaiken kaikkiaan mukana on tällä hetkellä 473 puutarhaporttia, mutta osa niistä kuuluu ryhmäpuutarhoihin. Avoimia ovia on reilussa 300 paikassa”, Ojanen kertoo.
Osallistujien tulee luoda nettiprofiili omalle puutarhalleen osoitteeseen avoimetpuutarhat.fi. Kesäkuun puoliväliin mennessä ilmoittautuneille lähetettiin Puutarhaliitosta ohjepaketti.
”Vierailijat hakevat inspiraatiota omaan puutarhaansa ja vaihtavat kokemuksia samanhenkisten ihmisten kanssa”, Ojanen kuvailee osallistujien kokemuksia.
Yksi avoimista puutarhoista on 91-vuotiaan Jussi Heikkilän kotipiha Kouvolassa. Isäntä hoitaa kahden hehtaarin puutarhaansa aktiivisesti.
Heikkilän puutarha on mukana avoimien puutarhojen päivässä alusta alkaen, ja viimeksi kävijöitä oli noin sata. Internet-ilmoituksen takana on lähellä asuva sukulaisperhe, joka auttaa Heikkilää raskaammissa puutarhatöissä.
”Tämä puutarha on minulle koko elämä”, Heikkilä tiivistää.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


