Satovahinko ilmoitettava välittömästi kuntaan
Viljelijän tulee jättää vahingoittuneesta kasvustosta satovahinkoilmoitus.Ilmoitus on tehtävä vahingon ilmaannuttua mahdollisimman pian kunnan maataloussihteerille lomakkeella 118, vaikka viljelijä ei hakisikaan korvausta satovahingolle.
Satovahinkoilmoituksen tekeminen on edellytys pinta-alaperusteisten tukien saamiselle tuhoutuneelle kasvustolle.
Sadonkorjuuta ei voi jättää tekemättä jätetyn satovahinkoilmoituksen perusteella. .
Satovahinkokorvausta haetaan samalla ilmoituslomakkeella 118. Korvausta voi hakea epäsuotuisista sääoloista aiheutuneista menetyksistä.
Maataloussihteeri arvioi korvaushakemustapauksissa satovahingon paikan päällä mahdollisimman nopeasti hakemuksen saavuttua. Korvaushakemuksen kohteena olevan kasvuston saa hävittää vasta, kun satovahinkoarvio on tehty.
Lomake on saatavilla verkosta tai kunnan maataloussihteeriltä.
http://www.suomi.fi
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

