Rannan Valerie oli Kone Agrian kaunein: "Näyttää juuri siltä, miltä neljä kertaa poikineen kuuluu näyttää"
Ensimmäisen Finn Dairy Expon interbreed championin tittelin nappasi lauantaina Ranta Ayrshires Oy:n omistama Valerie.
Tuomarit Jaume Serrabassa Vila ja Duncan Hunter olivat yhtä hymyä karjanomistajien Markus Koljosen, Diana Selkälän ja Mirja Koljosen kanssa, kun Rannan Gun Valerie sai selkäänsä Interbreed Championin nauhan. Kuva: Eeva LinnainmaaKohdevalot valaisivat Finn Dairy Expon kehässä seisovaa kolmea lehmää. Yleisö odotti tuomareiden Duncan Hunterin ja Jaume Serrabassa Vilan päätöstä henkeään pidätellen. Taputuksilla yritettiin saada vauhtia tuomariin, joka aivan kuin kiusallaan käveli edestakaisin, muka miettien ja valiten.
Tehtävä ei ollut helppo: valita koko Finn Dairy Expon kaunein lehmä, Interbreed Champion, kolmen upean lehmän joukosta.
Tuomari hypähtää juoksuun ja kohottaa kätensä ylävitoseen Markus Koljosen kanssa. Voittaja on selvillä. Kone Agrian kaunein lehmä on Rannan Gun Valerie.
Ilon kyyneleet valuvat karjanomistajien poskilla ja kastelevat onnitteluhalauksia tarjoavien ystävien olkapäät.
"Valitsimme Supreme Championiksi tämän upean ayrshirelehmän, sillä se on vanhempi kuin nämä kaksi muuta hienoa eläintä. Se on poikinut neljä kertaa ja näyttää juuri siltä, miltä neljä kertaa poikineen kuuluu näyttää. Onnea tämän upean lehmän kasvattajille", Hunter perustelee tuomareiden yhteispäätöstä.
Rannan Gun Valerie, tutummin Valerie, asuu Ranta Ayrshires Oy:n navetassa Teuvalla. Jyväskylään se matkusti yhdessä kahden muun lehmän kanssa, eikä liiemmin tuntunut näyttely- ja voittajahumusta piittaavaan.
"Pidimme näyttelyyn lähteviä lehmiä jo kotona navetassa samassa ryhmässä, jotta ne ryhmäytyisivät ja tuntisivat olonsa tutummaksi paikan päällä", Koljonen paljastaa rentouden taktiikkaa.
Valerie putsasi torstain ayrshirenäyttelyssä koko pöydän: se voitti neljä kertaa poikineiden lehmien luokan, sai luokkansa parhaan utareen palkinnon, voitti koko ayrshire-rodun parhaan utareen palkinnon ja oli vielä Ayrshire Grand Champion.
Koljonen on lehmästä ylpeä, eikä suotta.
"Se kuuluu navetan parhaimmistoon niin tuotokseltaan kuin rakenteeltaan, mutta on muuten huomaamaton lehmä", hän tiivistää. Maitoa Valeriesta lähteekin: se on luomutuotannossa lypsänyt edelliseksi 305 päivän tuotoksekseen 10 562 kiloa energiakorjattua maitoa.
Luonteeltaan Koljonen kuvailee suojattinsa olevan kiltti ja eloisa, mitkä ovat pihattonavetassa asuvalle lehmälle tärkeitä luonteenpiirteitä.
Valerien isä on Gunnarstorp ja emänisä Mapleburn Remington.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

