Soijapeli hallitsi viljamarkkinoita
Kiina perui viime viikolla useita soijakauppoja Yhdysvalloista, mikä notkautti soijan ohella myös maissin ja vehnän hintoja.
Viikko oli kokonaisuutena mollivoittoinen ja hinnat jäivät Atlantin kummallakin puolella edellisperjantaita alemmas, vaikka viikko päättyi tukevaan nousuun.
Kiina on maailman suurin soijan ostaja ja hallitsee pelin. Muutamalla perutulla kaupalla hinnat saadaan laskuun, kun markkinoilla on muutoinkin epävarmuutta. Samaa kikkaa käytettiin syksyllä.
Osakekurssit ovat vahvistuneet alkuvuonna, mikä on vähentänyt kiinnostusta viljajohdannaisiin. Muutoinkin hyödykemarkkinoilla oli mollivoittoista. Kulta halpeni viime viikolla 6 prosenttia.
Eurooppa jatkoi vahvaa vehnän vientiä viime viikolla, jolloin komissio myönsi 420 miljoonaa kiloa lisää lupia. Vientilupia on myönnetty jo 12,1 miljardille kilolle, mikä on 44 prosenttia viime kautta enemmän.
Vientipiikki on täynnä, ainakin jos uskomme Yhdysvaltojen maatalousministeriön tuoreinta arviota. Sen mukaan EU-27 vienti kasvaa tällä kaudella 11 prosenttia. Algeria julkaisi viime viikolla uuden puolen miljardin kilon ostotenderin, joka taatusti kiinnostaa eurooppalaisia.
Ranskalainen Strategie Grains leikkasi toistamiseen EU-28:n vehnäennustetta ensi satokaudelle, nyt ennustetta viilattiin 1,1 miljardia kiloa Ranskan ja Englannin kylvöalan pienentymisen takia. Sato olisi silti 6 prosenttia viime vuotta suurempi.
Ohran, rapsin ja etenkin maissin (+20 prosenttia) arvioita nostettiin.
Yhdysvaltojen rutikuivilla vehnäpreerioilla satoi noin sentin viime viikolla, mutta lisää kaivataan. Myös Argentiinan ja Etelä-Brasilian kuivuusalueet saivat sateita.
Suomessa vehnän hinnat kääntyivät laskuun. Karkeasti puolet ostajista pudotti tarjouksiaan 2–3 euroa tonnilta.
VEIKKO NIITTYMAA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
