Uusi etäparkki Rengonharjulla helpottaa ruuhkia
Farmarin tulijoille on tarjolla tutun raviradan kaukopysäköinnin lisäksi toinen etäparkki Rengonharjulla, josta on jatkuva ilmainen kuljetus näyttelyalueelle.
Vuoden 2006 näyttelyn jälkeen Farmarinäyttelyn ympäristöä on rakennettu ja näyttelyalueen lähellä on pysäköintipaikkoja entistä niukemmin.
Toisen etäparkin toivotaan helpottavan ruuhkia näyttelyalueen ympäristössä ja kaupungissa, toteaa liikennepäällikkö Pekka Tuomisto Pro Agria Etelä-Pohjanmaasta.
Farmari-maatalousnäyttely alkaa ylihuomenna keskiviikkona keskellä Seinäjoen kaupunkia. Kun näyttelyyn odotetaan jopa 100 000 kävijää, parkkipaikkoja tarvitaan runsaasti.
Tuomiston mukaan näyttelyvieraille on varattu yli 16 hehtaaria parkkitilaa sillä oletuksella, että päivittäin saapuu 6 500–7 000 autoa.
Pysäköintipaikoille on opasteet pääteiltä ja lisäksi liikennettä ohjaa liki sata talkoolaista jokaisena näyttelypäivänä päivänä. ”Toivottavasti tulee jonoja, muttei ruuhkaa.”
Tilausbusseille ja moottoripyörille on omat alueensa, joista jälkimmäinen sijaitsee aivan Areena-portin lähellä. Myös polkupyöräparkit sijaitsevat porttien läheisyydessä.
Farmarin parkkipaikat ovat aiemmasta poiketen maksullisia. Pysäköinnistä veloitetaan viisi euroa. Alueet ovat valvottuja.
Tuomisto suosittelee käyttämään etäparkkeja, joilta on jatkuva maksuton bussiyhteys suoraan näyttelyportille.
Kaupungin parkkipaikoilta joutuu itse kävelemään näyttelyyn, mutta etäparkista kuljetetaan ovelta ovelle.
Koiria ei näyttelyalueelle saa tuoda koiria opaskoiria lukuun ottamatta.
Lemmikin voi jättää Areena-portin luona Huhtalantien ja Kirkkokadun risteyksessä sijaitsevaan ilmaiseen koiraparkkiin. Siellä koirille on varattu tarpeeksi asianmukaisia häkkejä, ja 4H-dogsitterit pitävät niistä hyvää huolta isäntäväen näyttelyvierailun ajan.
Koska Farmari toteutetaan keskellä kaupunkia, se vaikuttaa myös liikennejärjestelyihin. Joitakin katuja suljetaan, paikallisbussien reitti muuttuu kahdella linjalla ja matonpesupaikka on poissa käytöstä.
Tuomisto toivoo kaupunkilaisilta ymmärtämystä. Farmari on iso tapahtuma, joka houkuttelee Seinäjoelle väkeä halki maan. Siksi se väistämättä näkyy myös kaupunkilaisten arjessa.
”Kyse on kuitenkin iloisesta juhlanäyttelystä, ja sitä tunnelmaa haluamme välittää ympäristöönkin.”
VEIKKO NIITTYMAA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
