Tiukoilla viljamarkkinoilla seurataan nyt tarkasti säätä, sianlihan hinta nousi Saksassa kuukaudessa yhdeksän prosenttia
Raakaöljyn hinta on korkeimmillaan sitten syksyn 2018.
Vehnän tuotannon ennustetaan kasvavan maailmalla viime vuodesta ja rikkovan ennätyksiä. Kuva: Tapio VesterinenViljamarkkinoilla Yhdysvaltojen säätila on viime viikkoina vaikuttanut nopeasti pörssihintoihin. Sikäläiset kasvustot ovat monin paikoin lähteneet heikosti alkuun kuivuuden takia. Nyt sateet helposti laskevat hintoja ja kuivempi sää nostaa.
Sää eri puolilla maailmaa on nyt tärkein viljamarkkinoita ohjaava tekijä. Koko maailman mittapuulla viljaa ei ole tulossa liikaa. Jos sato jollain mantereella epäonnistuu, alkanee siitä uudenlainen hintaralli.
Yhdysvaltojen maatalousministeriö Usda julkaisi torstaina kuukausiraporttinsa viljan tuotannosta ja kulutuksesta.
Ennustuksessa maailman vehnäntuotantoa kaudella 2021/2022 on hiukan kasvatettu toukokuun arviosta. Samoin kulutusta on lisätty. Kulutus ei kuitenkaan kasva yhtä paljon kuin tarjonta, jolloin loppuvarastot olisivat hiukan aiempaa arviota suuremmat.
Vehnän satoennusteita on nostettu EU-alueella, Venäjällä ja Ukrainassa.
Toukokuussa Usda sai kritiikkiä satoarviostaan Venäjälle, sillä sitä pidettiin liian suurena. Nyt Usda kasvatti ennustettaan vielä hieman lisää. Venäjän syysvehnät ovat saaneet suotuisia sateita ja kevätvehnän viljelyala kasvaa.
Myös Ukrainassa sää on ollut suosiollinen. Samoin Saksassa, Ranskassa ja Romaniassa kosteutta on ollut sopivasti.
Rehuviljoille Usda on lisännyt sekä tuotantoa että kulutusta, mutta molempia vain marginaalisesti toukokuun raporttiin verrattuna.
Ohrasadon ennustetaan kasvavan Saksassa ja Ranskassa, mutta Espanjassa näkymät ovat heikommat.
Sianlihan hinta on jatkanut nousuaan Saksassa ja ohittanut siellä Suomen tuottajahinnat.
Kesäkuun alkaessa e-luokan sianlihan hinta on noussut Saksassa 1,61 euroon kilolta. Vuosi sitten hinta oli kuusi prosenttia korkeampi, mutta silloin hinnat olivat laskusuunnassa.
Nyt hinnat ovat nousseet Saksassa kuukaudessa yhdeksän prosenttia.
Kotimaassa hinta pysyy vakaasti 1,59 euron paikkeilla. Pitkien sopimusten maassa hinta ei jyrkästi heilu.
EU-maiden keskihinta sianlihalle lähestyy 1,66 euroa kilolta.
Öljyn hinta nousi viime viikolla yli 72 dollariin tynnyriltä.
Korkeammalla brent-raakaöljyn hinta on viimeksi ollut syksyllä 2018. Toukokuussa 2019 hinta oli lähes yhtä korkealla kuin nyt.
Vuosi sitten kesäkuun alussa hinta oli noin 40 dollaria tynnyriltä, kun koronapandemia leikkasi kulutusta ja talousodotuksia.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

