Tarkastamattomassa siemenessä piilee iso riski
Huono itävyys ja hukkakaura vaanivat harmaan siemenen käyttäjää. Lajikkeestakaan ei ole takeita, varoittavat siemenkauppiaat ja Evira.Siemenkauppiaiden yhdistys ja Elintarviketurvallisuusvirasto Evira varoittavat viljelijöitä riskeistä, joita tarkastamattomaan kylvösiemeneen liittyy.
Jos siemen on ostettu toiselta viljelijältä eli kyse on niin sanotusta harmaasta siemenestä, ostajalla ei ole mitään takeita siemenen alkuperästä tai siitä, onko siemen luvattua lajiketta.
Myös heikko itävyys voi yllättää.
Evira tarkastaa jokaisen Suomessa myytävästä sertifioidusta siemenerästä itävyyden, lajikepuhtauden ja hukkakaurattomuuden.
Siemenkauppalain mukaan ainoastaan sertifioitua siementä saa myydä Suomessa kylvösiemeneksi. Muu siemenkauppa on lain vastaista.
Viljelijä saa kuitenkin käyttää omalla tilallaan tuottamaansa satoa kylvösiemeneksi. Tilan oman siemenen (tos) käytöstä tiloilta peritään tos-maksu, joka maksetaan viljellyn lajikkeen jalostajalle.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

