Tukes ja Fimea ovat eri mieltä eläinlääkkeiden mahdollisista ympäristöriskeistä
Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukes tiedotti viime viikolla viraston olevan huolissaan eläinlääkkeiden ympäristövaikutuksista.
Tukesin tiedotteen mukaan uuden lääkkeen myyntilupa edellyttää ympäristövaikutusten tutkimista, mutta Euroopassa käytössä on yhä paljon vanhoja lääkkeitä, joiden ympäristövaikutuksia ei ole tutkittu. MT uutisoi asian verkossa 5.3.
Uutisen jälkeen Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea ilmoitti, että vuodesta 2000 lähtien uusilta lääkkeiltä vaadittua ympäristövaikutusten arviointia on edellytetty myös aiemmin myyntiin tulleilta lääkkeiltä.
Suomessa asia on Fimean mukaan hoidettu vaatimusten mukaisesti. Tiedossa ei ole, että muuallakaan EU:ssa olisi käytössä myyntiluvallisia eläinlääkkeitä, joiden vaikutuksia ympäristöön ei ole tutkittu.
Tukesin väitteen perusteella pitäisi epäillä, että jäsenvaltiot olisivat rikkoneet tai laiminlyöneet lainsäädäntöä, Fimea huomauttaa MT:lle lähettämässään vastineessa.
Fimea vastaa eläinlääkevalmisteiden ympäristöriskien arvioinnista Suomessa.
Arviointi perustuu eläinlääkedirektiiviin, jonka mukaisesti kaikille ennen vuotta 2000 myyntiluvan saaneille eläinlääkevalmisteille tehtiin ympäristöriskien arviointi 2000-luvun alussa.
Kaikkiin uusien eläinlääkkeiden myyntilupahakemuksiin on sen jälkeen kuulunut ympäristöriskien arviointi. Suomessa ei ole käytössä yhtään myyntiluvallista eläinlääkevalmistetta, uutta tai vanhaa, jolle ei olisi tehty ympäristöriskien arviointia, Fimea ilmoittaa.
Ympäristöriskit arvioidaan lain ja Euroopan lääkeviraston ohjeiden mukaan.
Esimerkiksi yksittäiselle seuraeläimelle käytettävän eläinlääkkeen ympäristöriskien arviointi on kevyt, kun taas tuotantoeläinten ryhmäkohtaiseen loishäätövalmisteiden arviointi edellyttää laajoja tutkimuksia ja selvityksiä.
Arvioinnin perusteella valmisteen käyttöohjeisiin lisätään tarvittaessa riskinhallintatoimia, kuten ohjeita lannan levitykseen.
Tukesin ja Saksan ympäristöviranomaisen (UBA) mielestä Euroopan komission ehdotuksessa uudeksi eläinlääkeasetukseksi ei oteta riittävän hyvin huomioon ympäristönsuojelua.
Tukes ehdottaa, että eläinlääkkeiden ympäristöriskien arviointi tulisi tehdä vaikuttavan aineen osalta eikä valmistekohtaisesti.
”Tarvittavien eläinkokeiden määrä vähenisi, ja sekä teollisuus että viranomaiset säästäisivät voimavaroja. Samalla arviointien taso ja julkisuus paranisi ja myös ympäristönsuojelun taso kohentuisi”, Tukesin johtaja Esa Nikunen totesi tiedotteessa.
Fimean mukaan asian selvittely EU:ssa on kesken, eikä siihen voi vielä tässä vaiheessa ottaa muuta kantaa kuin että asian tutkiminen on kannatettavaa.
TERHI TORIKKA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
