Jättikasvisten kisassa paino ja muoto ratkaisevat
Kasvimaiden jättiläiset kilpailevat ensi lauantaina Hattulassa.Suomen jättikasvisyhdistyksen järjestämä kilpailu on avoin kaikille harrastajille.
Tilaisuus on samalla Great pumpkin commonwealth -järjestön virallinen punnitustilaisuus.
Kilpailu käydään Hämeen ammattikorkeakoulun ja Hämeen ammatti-instituutin Lepaan puutarha- ja viinitilalla.
Kilpailusarjojen määrä riippuu siitä, mistä lajeista ihmiset ovat jättejään kasvattaneet, sanoo jättikasviyhdistyksen puheenjohtaja Tuija Osmala .
Auringonkukkia mitataan varren pituuden ja kukinnon leveyden perusteella. Pitkät maissit pääsevät myös arvioitaviksi.
Juurikkaat, kaali, tomaatti, vesimeloni ja erilaiset kurpitsalajikkeet kilpailevat painonsa perusteella.
Kilpailukasvikset toimitetaan paikalle lauantaina kello 9 mennessä. Punnitus ja mittaaminen aloitetaan kello 11.
Kilpailevien kasvisten kisakuntoisuus edellyttää ehjää ja puhdasta olemusta eikä niissä saa olla mätiä kohtia.
Osmala kertoo, että tomaatin vallitseva suomenennätys on tältä kesältä 1 796 grammaa. Hänen kasvattamansa jättikesäkurpitsa painoi 39,2 kiloa. Vesimeloni puolestaan on Osmalan hoivissa kerryttänyt painoaan huikeaan 50 kiloon.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

