Kolme geenitekniikkaan liittyvää yleistä väärinkäsitystä
Professori Paula Elomaa ja professori Teemu Teeri Helsingin yliopistosta sanovat, että yleinen väärinkäsitys on ajatella perinteisen kasvinjalostuksen ja geenitekniikan eroavan toisistaan valtavasti.
Heidän mielestään ero on pieni.
”Myös perinteisessä kasvinjalostuksessa muokataan geenejä”, Elomaa sanoo.
Geenitekniikka mahdollistaa kuitenkin enemmän ja se on nopeampaa sekä tarkempaa kuin perinteinen kasvinjalostus.
Toinen yleinen väärinkäsitys on ajatella gm-ruuan aiheuttavan allergioita.
”Jos tuotteessa on allergiaa aiheuttava geeni, ei sillä ole merkitystä, millä menetelmällä kasvi on jalostettu”, Elomaa korjaa.
Teeri korjaa virheellistä ajatusta, että muuntogeeniset kasvit ratkaisevat kaikki ongelmat.
”Virheellisesti ajatellaan, että siirryttäessä gm-kasveihin ei enää tarvitse huolehtia mistään. Kyllä silloinkin täytyy huolehtia viljelykierrosta sekä tarkkailla ja torjua tuhohyönteisiä ja rikkoja.”
Elomaa muistuttaa lopuksi oikeista käsitteistä.
”Ei ole koskaan ollut olemassakaan ’geenivapaata ruokaa’. Jokaisessa tomaatin solussa on kymmeniä tuhansia geenejä.”
TUURE KIVIRANTA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
