MTK-Uusimaan kokouksessa kiiteltiin panostusta Grüne Wocheen: ”Hyvä, että haetaan hinta ulkomailta, kun kauppa ei kerran maksa”
Paikkansa jättänyt ja valtuustopaikkansa täpärästi säilyttänyt Eerikki Viljanen: Ruokavaltuutettu tulee tervehdyttämään markkinoita.
MTK panostaa Berliinin-messuihin ja suomalaisen ruuan brändäykseen kaksi miljoonaa euroa, maa- ja metsätalousministeriö 400 000 euroa Kuva: MTKMTK-Uusimaa aloitti maanantaina Mäntsälässä liittojen syyskokousten sarjan. Ajankohtaiskatsauksen piti liiton puheenjohtaja Eerikki Viljanen, joka puhui sekä kotimaisen kuivuuspaketin jakamisesta, EU:n tulevasta tukiuudistuksesta että kotimaan vaalivaikuttamisesta. Viljanen on keskustan kansanedustaja.
Jouko Aalto Tuusulasta kiitteli MTK:n tulevaa panostusta Berliinin Vihreään viikkoon eli Grüne Wochen jättimäisille maatalousmessuille.
”Ollaan oikeilla linjoilla. Jos kauppa ei halua maksaa oikeaa hintaa, haetaan se muualta. Tämä on oikea suunta”, Aalto kehui järjestön avausta.
Viljanen valoi uskoa parempaan kannattavuuteen myös kaupan kanssa solmittavin uusin toimitussopimuksin. MTK ei kuitenkaan neuvottele hinnoista, hän muistutti. Sen sijana uusi elintarvikevaltuutettu voi tuoda apua, sillä virkaan ollaan liittämässä omaa toimivaltaa eli kanneoikeus.
"Jo tieto, että valvotaan ja on toimivaltuuksia, tulee tervehdyttämään tilannetta. Epätasapaino on ollut tosi rajua”, Viljanen sanoi.
Tilanne on ollut niin arka, etteivät pienet tai isotkaan yritykset ole uskaltaneet puhua ongelmista lainkaan. Edes eduskuntaan ei ollut helppo saada asiasta kuultavia yrityksiä ennen kuin puhujille turvattiin anonymiteetti, Viljanen kertoi.
Keväällä MTK:n valtuuskunnan johtoon valittu Viljanen luovutti paikkansa MTK-Uusimaan puheenjohtajana. Tilalle valittiin myrskyläläinen kasvinviljelijä Elmeri Nieminen, 33. Nieminen on toiminut liiton johtokunnan varapuheenjohtajana, Itä-Uudenmaan yhdistyksen puheenjohtajana sekä maaseutunuorten valiokunnassa.
Viljanen joutui kuitenkin jännittämään jatkopaikkaansa valtuuskunnassa, sillä paikoista piti äänestää. Tulos meni tiukaksi: valituiksi tulivat Viljanen 33 ja askolalainen Sanna Kurki 31 äänellä, mutta pornaislainen Taneli Vuori jäi rannalle 26 äänellä. Nieminen saa paikan uuden luottamustehtävänsä myötä.
Kokoukseen Keudan Saaren kartanon yksikköön entiseen tulitikkutehtaaseen Mäntsälään saapui puolensataa osallistujaa. Kokouksessa kuultiin Nivos Oy:n eli entisen Mäntsälän Sähkön Sanna Kokkosen esitys tilakohtaisista uusiutuvista energiaratkaisuista.
Keudan toimialapäällikkö Mika Lindqvist puolestaan palkitsi orimattilalaiset Hannele ja Juha Moisanderin hyvänä työssäoppimispaikkana. Maatila on suuntautunut ison emolehmäkarjan ja lampaiden jalostukseen.
Muutettu 20.11. klo 13.36 virkettä "Edes eduskuntaan ei saatu..." muotoon "ei ollut helppo saada..."
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

