Glyfosaatin kohtalo selviää syksyn aikana
Lähikuukaudet ratkaisevat, voidaanko glyfosaatin käyttöä kasvinsuojeluaineiden tehoaineena jatkaa vuodenvaihteen jälkeen.
Euroopan elintarviketurvallisuusviranomaisen Efsa arvioi syksyn aikana, vaativatko arviot glyfosaatin syöpävaarallisuudesta valmisteiden kieltämistä.
Maailman terveysjärjestön (WHO) alainen Kansainvälinen syöväntutkimuslaitos IARC esittää glyfosaatin luokittelemista todennäköisesti ihmiselle syöpävaaralliseksi.
IARC julkaisi aiemmin tänä vuonan glyfosaatin syöpäriskistä raportin, joka käynnisti Euroopassa laajan keskustelun tehoaineen turvallisuudesta.
Glyfosaatti tuli markkinoille 1970-luvun alussa, ja Suomessa sitä on käytetty vuodesta 1976.
Se on eniten myyty tehoaine Suomessa. Tällä hetkellä Turvallisuus- ja kemikaaliviraston (Tukes) kasvinsuojeluainerekisterissä on 45 glyfosaattia sisältävää valmistetta.
Myös Tukesiin on tullut tämän vuoden aikana paljon aiheeseen liittyviä kysymyksiä.
Tukesin mukaan IARC:n riskinarvio sijoittaa glyfosaatin luokkaan 2A, joka tarkoittaa todennäköisesti ihmiselle syöpää aiheuttavaa yhdistettä.
Tukesista muistutetaan, että ihmisen normaalissa elinympäristössä ja ravinnossa esiintyy samaan luokkaan kuuluvia yhdisteitä.
Ihmiselle yksiselitteisesti syöpää aiheuttaviksi eli ryhmään 1 kuuluvia aineita ovat muun muassa asbesti, puupöly, tupakansavu sekä alkoholijuomat.
EU:ssa loppuvuodesta tehtävä ratkaisu on erityisen merkittävä kaikkien unionin jäsenmaiden kannalta, sillä EU-maissa saa käyttää vain unionin viranomaisten hyväksymiä tehoaineita sisältäviä kasvinsuojeluaineita
Glyfosaatin nykyinen, kymmenvuotinen hyväksyntä on voimassa EU:ssa enää vuoden loppuun saakka.
EU:ssa glyfosaatin riskinarvioinnista vastaa Saksa. Sen tekemissä tutkimuksissa glyfosaatin ei ole todettu aiheuttavan vakavia terveysriskejä.
Tukes seuraa aktiivisesti glyfosaatin arviointia ja osallistuu päätöksentekoon.
Maija Ala-Siurua
Juhani Reku
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
