Jokivarren Kunkku ja Saaga S veivät kaikki matkat
Joensuun kuninkuusravit päättyivät kuten ne alkoivat.
Vuoden 2015 ravikuninkaalliset Joensuussa taustajoukkoineen: Jokivarren Kunkku ja Saaga S. Kuva: Satu PitkänenSaaga S ja Jokivarren Kunkku voittivat kilpailun kaikki kolme osamatkaa. Kolmatta kertaa karkeloihin osallistunut Saaga S saavutti vihdoin jättipotin. Kaksi vuotta sitten se hylättiin avausmatkalla. Viime vuonna kohtaloksi tuli maalilaukka suosikin roolissa maililla. Nyt oli revanssin aika.
"Saaga jatkoi päätösmatkalla samaan malliin kuin koko viikonlopun. Nyt voi kyllä sanoa, että paras tamma voitti tänä viikonloppuna!" ohjastaja Matti Nisonen sanoi kolmannen voiton jälkeen.
Kaikki Saaga S:än voitot tulivat kuolemanpaikalta eli johtavan hevosen rinnalta. Jokivarren Kunkku noudatti eri taktiikkaa. Kahdessa ensimmäisessä lähdössä se johti koko matkan, mutta maratonmatkalla 3100 metrillä se päästi ensimmäisellä takasuoralla eteensä hallitsevan kuninkaan Köppisen.
"Mitään muuta hevosta kuin Köppisen tai Suivikkaan en olisi eteen päästänytkään", ohjastaja Jorma Kontio huomautti.
Pohjoismaiden voitokkaimmalle ohjastajalle Kontiolle kuninkuustitteli oli uran ensimmäinen. 10 000 voittoa lähestyvä maestro intoutui suurvoiton kunniaksi jopa pieneen tuuletukseen.
"Viimeisen kierroksen sai ajaa niin lujaa kuin pystyi", Kontio lisäsi. Seitsemänvuotias Jokivarren Kunkku nousi loppukaarteessa Köppisen ohi ja purjehti kuninkuuteen.
TULOKSET:
Kuningatarkilpailu:
1. Saaga S / Matti Nisonen 9.42,8
2. Noriko / Mika Forss 9.44,3
3. Sekottaja / Jarmo Saarela 9.45,8
4. Suhhaus / Jere Kiveinen 9.48,5
Kuninkuuskilpailu:
1. Jokivarren Kunkku / Jorma Kontio 9.26,6
2. Suivikas / Terho Rautiainen 9.29,5
3. Köppinen / Ari Moilanen 9.30,1
4. Tapsan Tahti / Tapio Perttunen 9.31,0
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

