Valtiontakaushakemuksia jätetty toistaiseksi vähän – yleisin hakija on äskettäin investoinut karjatila
Osalle hakijoista luottoa ei pystytä myöntämään. Takausta ei voida lain mukaan myöntää tilalle, joka on pysyvissä maksuvalmiusongelmissa.
Investoinnit ja muut nopeat muutokset tuotannossa ovat voineet aiheuttaa maksuvaikeuksia maatiloille. Kuva: Jaana KankaanpääMaksuvaikeuksiin ajautuneille tiloille suunnattu valtiontakauksen haku on auki 31.1. asti.
Tähän mennessä hakemuksia on tullut satakunta, kertoo erityisasiantuntija Aulis Kuusela Maaseutuvirasto Mavista.
Tarkka määrä selviää helmikuun alussa haun päätyttyä, kun elykeskukset ovat ehtineet tallentaa hakemukset.
Kuusela arvioi hakemusten määrään jäävän vähäiseksi sen perusteella, että asiaa koskevia kyselyitä on tullut niukasti. Toisaalta hakemuksia jätetään perinteisesti eniten hakuajan viimeisellä viikolla.
Eniten kiinnostusta valtiontakauksen hakemiseen on ollut tiloilla, joilla on nopeasta tuotannonmuutoksesta johtuvia maksuvaikeuksia, kertoo OP:n maatalouspalvelupäällikkö Janne Mäkikalli.
Usein tällöin on kyse äskettäin investoineesta kotieläintilasta.
Mäkikallin mukaan sadat maatilat ovat olleet kiinnostuneita valtiontakauksesta. Kaikki eivät kuitenkaan päädy hakemaan takausta.
Osalle kiinnostuneista luottoa ei pidempiaikaisten vaikeuksien takia pystytä myöntämään. Takausta ei voida lain mukaan myöntää tilalle, joka on pysyvissä maksuvalmiusongelmissa.
Isoimmille tiloille lainan yläraja voi olla liian matala.
Mäkikalli arvioi, että tällä hakutahdilla valtion varaama 230 miljoonaa euroa ei kokonaan kulu.
Pankkimies kannustaa kiinnostuneita viljelijöitä ottamaan ripeästi yhteyttä omaan pankkiin, sillä luottolupauksen käsittely vie aikaa ja se täytyy tehdä ennen haun umpeutumista.
Valtiontakausta haetaan elykeskuksesta lomakkeella 491, jonka on voinut joulukuun alusta lähtien tulostaa suomi.fi-palvelusta.
Järjestelyssä on kyse tilan maksuvalmiutta parantavalle lainalle myönnettävästä takauksesta. Maksuvalmiutta parantavaksi katsotaan sellainen laina, jota käytetään esimerkiksi kalliiden eläinluottojen tai maatalouskoneiden osamaksuerien maksamiseen.
Lainaa voidaan myöntää tilalle 30 000–110 000 euroa. Viljelijä voi saada valtiontakausta enintään 70 prosenttia sen määrästä.
Takauksen ehto on, että tilan maatalouden myyntitulojen ja tukien kahden vuoden keskiarvo on vähintään 100 000 euroa.
Laina-aika on pisimmillään seitsemän vuotta. Siitä luotonantaja voi tarvittaessa myöntää lyhennysvapaata enintään kahdeksi vuodeksi.
Takausmaksu on vastaava kuin maatalouden investointeihin myönnettävissä valtiontakauksissa eli enintään 200 euron kertamaksu ja puolivuosittain 0,75 prosenttia takauksen kohteena olevan lainan jäljellä olevasta määrästä.
Luettelo hakemukseen tarvittavista liitteistä on Maaseutuvirasto Mavin verkkosivuilla kohdassa tuet ja palvelut ->viljelijä -> Valtiontakaus maksuvaikeuksissa oleville tiloille.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
