Maabrändityöryhmän luomutavoite on vaikea saavuttaa
Maabrändityöryhmän luomutavoitetta on vaikea saavuttaa, Maa- ja elintarviketalouden tutkimuskeskus (MTT) arvioi.Maabrändityöryhmän tavoite on nostaa luomuviljelyala puoleen koko Suomen viljelyalasta vuoteen 2030 mennessä. Nyt kaikesta viljelyalasta vain kahdeksan prosenttia on luomua.
MTT:n tuoreen raportin mukaan tavoitteeseen pääseminen edellyttäisi luomuviljelyn lisääntymistä kymmenen prosentin vuosivauhdilla. Viime vuosien kasvu on kuitenkin ollut puolet hitaampaa.
”Kasvi- ja kotieläintuotannon pitäisi integroitua nykyistä voimakkaammin, jotta luomutuotannon koko potentiaali saataisiin hyödynnettyä. Apilanurmen viljely ja nurmen hyödyntäminen ruoaksi märehtivien kotieläinten avulla on tehokkaan luomutuotannon perusta”, sanoo tutkija Kauko Koikkalainen .
Raportin mukaan luomutuotanto on tällä hetkellä kannattavampaa kuin tavanomainen tuotanto. Tämä johtuu suuremmasta tuesta ja luomusta maksettavista paremmista hinnoista.
Raportti toteutettiin maa- ja metsätalousministeriön tilauksesta, ministeriön ja MTT:n rahoituksella.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

