Pelti kolisi maanteillä, junaliikenne myöhästelee
Maanteillä on sattunut maanantaina useita peltikolareita lumisateen ja liukkaan ajokelin takia. Kaukojunaliikenne on ollut myöhässä pääkaupunkiseudun lähiliikenteen hidastelun vuoksi.Kolareita on ollut aamulla ainakin Etelä-Suomessa ja Varsinais-Suomessa. Vakavilta henkilövahingoilta on kuitenkin vältytty.
Liikenneviraston Tieliikennekeskus kertoi Ylen uutisille, että aamulla on tapahtunut joitakin tieltä suistumisia ja peltikolareita. Edellisten päivien kaltaista onnettomuussumaa ei kuitenkaan ole ollut.
Junaliikenne on myöhästellyt aamulla. Rataliikennekeskuksen mukaan pahimmat myöhästymiset ovat kuitenkin jo ohi ja liikenne on normalisoitumassa iltapäivän puolelle siirryttäessä.
Kaukoliikenteessä on edelleen muutamia junia myöhässä. Helsingin lähiliikenteessä on kymmenisen junaa aikatauluistaan jäljessä. Pahimmillaan junat ovat olleet myöhässä puolesta tunnista tuntiin.
Lumisateet haittaavat liikennettä koko maassa Pohjois-Lappia ja Pohjois-Karjalaa lukuun ottamatta. Ajokeli on huono etenkin maan länsiosassa. Viranomaiset varoittavat, että tiet ovat erittäin liukkaita.
Liikenne takkuilee edelleen pääkaupunkiseudulla Kehä III:lla rekkojen liukastelun vuoksi. Vantaan puolella Kehä III:lla on sattunut kaksi rekan ojaanajoa ja Espoon puolella yksi.
Lisäksi Helsingissä Itäväylällä tapahtui aamulla seitsemän auton ketjukolari. Kukaan ei loukkaantunut.
Ilmatieteen laitoksen mukaan ajokeli on huono maan länsiosassa sekä Kymenlaakson, Etelä-Savon, Pohjois-Savon, Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun maakunnissa sekä Etelä- ja Keski-Lapissa lumisateen, jäisten teiden ja pöllyävän lumen vuoksi.
Pohjois-Karjalassa ja Pohjois-Lapissa vallitsee normaali talvikeli.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

