Tietoja puutarhakasvienmenestymisvyöhykkeistä päivitetään
Tieto menetysmisvyökkeistä auttaa valitsemaan omaan puutarhaan sopivia ja kestäviä kasveja. Markku Vuorikari Kuva: Viestilehtien arkistoIKAALINEN (MT)
Tiedot köynnösten, koristepensaiden, lehtipuiden ja havukasvien menestymisvyöhykkeistä ovat kymmenisen vuotta vanhoja.
”Nyt tarvitaan reipasta päivitystä”, sanoi Taimistoviljelijät ry:n toiminnanjohtaja Jyri Uimonen Ikaalisissa keskiviikkona.
Tiedot pitää saada ajan tasalle, koska uusia kasvilajeja- ja lajikkeita tulee markkinoille koko ajan. Myös ilmastonmuutoksen takia kasvilajien ja -lajikkeiden kestävyydestä eri puolilla Suomea tarvitaan järjestelmällisesti kerättyä tietoa.
Viherympäristöliiton hyväksymien kasvillisuuden toimitus- ja takuuehtojen käyttö korostaa tietoa menestymisvyöhykkeistä.
”Uutuuskasvien menestymisestä on aluksi annettu varovaisia arvioita. Ne ovat jääneet elämään turhan pitkään.”
Kokemus on osoittanut, että asiakkaat ostavat hanakammin kasveja, jotka menestyvät useilla vyöhykkeillä, vaikka oma puutarha sijaitsisikin suositusvyöhykkeen sisällä, Uimonen kertoi Taimistoviljelijöiden ja Suomen Puutarhakauppiaat ry:n talvikurssilla.
Taimistoviljelijät on yhteistyössä taimistojen, puutarhakaupan ja seitsemän kaupungin kanssa rakentanut monivuotisten kasvien kokeilujärjestelmän.
Havaintopaikkoja on II–VI-vyöhykkeillä Riihimäellä, Tampereella, Seinäjoella, Kuopiossa, Joensuussa, Oulussa ja Rovaniemellä.
Kaupungit saavat kokeiltavat kasvit taimitarhoilta ja istuttavat ne puistoihin. Kasveja hoidetaan kaupungin normaalin käytännön mukaan.
Kasveista seurataan erityisesti niiden talvenkestävyyttä ja kykyä kasvaa tai tuottaa satoa normaalisti.
Esimerkiksi jotkin omenapuut voivat kasvaa kituen pohjoisessa, mutta ne eivät tuota satoa. Tällöin niiden ei voi sanoa menestyvän käyttötapansa mukaisesti, Uimonen selittää.
Kaupungeilta kerättyjen tietojen pohjalta on tarkoitus päättää, mistä lajeista ja lajikkeista tarvitaan laajempaa aineistoa menestymisestä. Niistä päätettäessä sekä tietojen keruuseen taimistot ja puutarhakaupat otetaan mukaan, Uimonen kertoi.
Kokeilun ensimmäiset istutukset tehtiin viime keväänä. Mukana on puita, pensaita ja perennoja.
Uusia kasveja otetaan jatkuvasti mukaan.
Käytännössä mukaan tulevat kasvit pitää olla tiedossa istutusvuoden maaliskuun loppuun mennessä. Kokeiltavat kasvit ilmoitetaan Taimistoviljelijät ry:hyn.
Kokeilukasveja voivat toimittaa kotimaiset taimistot ja puutarhakaupat. Lisäksi aineistoa kaivataan kasvinjalostajilta.
Tervetulleita ovat myös ulkomaiset vientitaimistot ja kasvinjalostajat. Uimosen mukaan kiinnostusta on ollut ainakin Ruotsissa.
Taimistoviljelijät tekevät kaupunkien lisäksi yhteistyötä Metsäntutkimuslaitoksen (Metla), Maa- ja elintarviketalouden tutkimuslaitoksen (MTT) ja Mustilan arboretumin kanssa.
MAIJA ALA-SIURUA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
