Elintarvike-lainsäädännön infopäiviä Pohjois-Pohjanmaalla
Muuttuneen elintarvikelainsäädännön herättämiin kysymyksiin pyritään vastaamaan Elintarvikelainsäädännön infopäivillä Pohjois-Pohjanmaalla.
Infopäivissä keskustellaan ja tiedotetaan keskeisistä ohjeista ja vaatimuksista, jotka koskevat suoramyyjiä ja elintarviketoimijoita. Miten muuttuva lainsäädäntö vaikuttaa esimerkiksi elintarvikeyrityksen suoramyyntiin tai raaka-aineiden käsittelyyn?
Hiljattain muuttuneen lainsäädännön lisäksi lähitulevaisuudessa on odotettavissa uusia muutoksia. Tällä hetkellä maidon suoramyyntiin liittyviä lakimuutoksia ja täydennyksiä on lausuntokierroksella.
Suunnitelmissa on myös uusia elintarvikkeiden käsittelyyn liittyviä hyvän käytännön ohjeita.
Eläinperäisiä elintarvikkeita käsittelevät infopäivät järjestetään: Limingassa, (Liminganlahden luontokeskus) maanantaina 25.2., Kuusamossa (Sokos Hotel Kuusamo) tiistaina 26.2. ja Ylivieskassa (Ylivieskan Akustiikka) keskiviikkona 27.2.
Kasvisperäisten elintarvikkeiden muuttuvaan lainsäädäntöön tutustutaan tiistaina 12.3. Oulussa, Hotelli-ravintola Lasaretissa.
Kaikki tiedotustilaisuudet alkavat kello 9:30 ja päättyvät kello 15:30. Infopäivien asiantuntijana toimii Evirassa pitkän uran tehnyt Jaana Elo.
Infopäivät ovat kaikille avoimia ja maksuttomia. Kahvitarjoilun vuoksi osallistuminen vaatii ennakkoilmoittautumisen sähköpostitse anne.kipina@proagria.fi tai puhelimitse (08) 3168 611.
Ilmoittautumisaikaa eläinperäisten tuotteiden laki-infopäiviin on keskiviikkoon 20.2. asti ja kasvisperäisten tuotteiden lainsäädännön päivään 1.3. saakka.
Tapahtumat järjestää Syökkö nää lähiruokaa? -hanke yhteistyössä Pro Agria Oulun/Maa- ja kotitalousnaisten Ympäristö Agro II -hankkeen kanssa.
TUURE KIVIRANTA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
