Vehnän hinnatlaskuun Suomessa
Kotimaiset viljan ostajat pudottivat vehnän ostotarjouksiaan tälle viikolle. Kesko leikkasi tarjouksestaan 6 ja Myllyn Paras ja Raisioagro 5 euroa tonnilta. Myös rehuvehnien tonnihinnoista nipistettiin muutama euro.
Maaseudun Tulevaisuuden tämän viikon hintaseurannassa on tutut 70 ostotarjousta. Laskua on 20 tarjouksessa ja nousua 2 rehuohran tarjouksessa. Viljojen hinnat alkoivat vahvistua varovasti runsas kuukausi sitten, mutta nyt palattiin marraskuun alun hintoihin.
Mollivoittoisuus ei saa tukea Euroopasta, missä hinnat pysyttelivät viime viikolla likimain ennallaan.
Pariisin Matif-pörssissä leipävehnän lähin tammikuun futuuri vahvistui 1,5 euroa tonnilta viikossa päätyen perjantaina 210,5 euroon tonnilta. Rehuvehnä vajosi runsaan puoli euroa.
Käteiskaupan hinnat olivat vakaita Itämeren ympäristössä viime viikolla. Hampurissa vehnät pysyivät ennallaan ja rehuohra ja elintarvikekaura halpenivat euron tonnilta.
Vienti ylläpitää vehnän eurohintoja. Viime viikolla komissio myönsi 818 miljoonaa kiloa vehnän vientilupia. Kuluvalla kaudella lupia on myönnetty 13,4 miljardille vehnäkilolle, mikä on 47 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten tähän aikaan.
Yhdysvalloissa vehnä on käyttäytynyt toisin. Chicagossa lähin vehnäfutuuri vajosi perjantaina 165 euroon tonnilta, alimmilleen yli kahteen vuoteen. Laskua on viikossa yli kolme euroa.
Viennin tukkoisuus ei selitä eriseuraisuutta Eurooppaan, sillä vehnän vienti on kasvanut lähes 40 prosenttia viime vuodesta.
Yhdysvalloissa sijoittajat odottavat vehnän halpenevan edelleen. Maissin ja soijan näkymät ovat päinvastaisia ja sijoittajat ovat laittaneet rahansa nousuodotuksiin.
Viljakauppa on ollut Suomessa varovaista koko syksyn ja kippausajan on saanut saman tien. Jouluksi kaupankäynti hiljenee, mutta alkuvuonna tarjonnan pitäisi vilkastua. Kuluvalla satokaudella pitäisi viedä liki miljardi kiloa viljaa.
VEIKKO NIITTYMAA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
