Louhisaaren Kansallismuseon hedelmätarhaan 30 Mannerheimin sukuun liittyvää omenalajiketta
Lajikkeisiin pääsee tutustumaan 28.5. alkaen. Tapahtuma on osa Suomi 100 -juhlavuoden tilaisuuksia.
Reilun kaupan säännöt kieltävät kauppaketjuja muun muassa tekemään viime hetken peruutuksia tuoretuotteiden tilauksissa. Kuva: Kimmo HaimiLuonnonvarakeskus (Luke) on valinnut Kansallismuseon Louhisaaren hedelmätarhaan istutettavaksi noin 30 Mannerheimien sukuun liittyvää omenalajiketta.
Louhisaaren hedelmätarhaa kunnostetaan, ja vanhoja omenalajikkeita istutetaan vuosina 2017–2018 kolminkertaisen juhlavuoden − Marsalkka Mannerheim 150, Suomi 100 ja Kansallismuseon Louhisaari 50 − kunniaksi.
Yksi hedelmätarhan kortteleista on varattu Mannerheimin isän kreivi Carl Robert Mannerheimin Louhisaaressa 1870-luvun alussa myynnissä olleille ulkomaisille omena- ja päärynälajikkeille. Myynnissä oli 24 omenalajiketta ja viisi päärynälajiketta.
Erottuaan Tasavallan presidentin virasta iäkkäällä Mannerheimilla oli aikaa vuonna 1946 ostamansa Kirkniemen kartanon kunnostamiseen. Mannerheim kävi kirjeenvaihtoa Maatalouskoelaitoksen puutarhaosaston professori Olavi Meurmanin kanssa siitä, mitä lajikkeita omenaviljelmään kannattaisi valita.
Lisäksi hän vieraili kesällä 1947 puutarhaosastolla Yltöisissä. Yltöisten puutarhatutkimus jatkuu edelleen, nykyään osana Luonnonvarakeskusta.
"Yltöisten arkistosta löytyvien kirjeiden perusteella tiedetään professori Meurmanin postittaneen Melba omenoita jatkosotavuoden syksyllä 1943 päämajaan Mikkeliin. Kiitoskirjeessä Mannerheim kehui omenoiden olevan yhtä maukkaita kielelle kuin hiveleviä silmälle", Heinonen kuvailee.
Mannerheim mielistyi ’Melban’ makuun ja valitsi sen yhdessä Lobo-, Åkero-, Oranie-lajikkeiden kanssa 300 omenapuun viljelmälleen.
"Kartanossa ei ole jäljellä omenapuita Mannerheimin ajoilta, mutta nämäkin Mannerheimin mieliomenat on valittu Louhisaaren hedelmätarhaan", kertoo Heinonen.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
