Selkeät ohjeet pitävät taudit kaukana
HÄMEENLINNA (MT)
Valtion säästötarpeet pakottavat säännösten ja normien purkuun, sanoi kansanedustaja eläinlääkäri Markku Eestilä (kok.) Eläintautien torjuntayhdistyksen (ETT) 20-vuotisjuhlaseminaarin avauspuheessaan torstaina.
Eestilän mukaan normien purkua tarvitaan kipeästi. Hän totesi, että ETT on onnistunut toiminnassaan hyvin ohjeistamaan tuottajia ja elintarvikealaa monimutkaisista asioista yksinkertaisella tavalla.
”ETT on yhteiskunnallisesti merkittävä ja arvostettu yhdistys, joka on edistänyt suomalaista eläinterveydenhuoltoa ja elintarvikehygieniaa.”
Eestilä toivoo, että tulevassa eläinsuojelulaissa huomioidaan byrokratian purku. ”Laki ei saa mennä liian pieniin yksityiskohtiin. Turhat kustannukset heikentävät Suomen kilpailukykyä.”
Eestilä muistutti, että eläinten hyvinvoinnin takana on hyvinvoiva ihminen. Turha byrokratia uuvuttaa tuottajia.
Eestilä kehui ETT:n työtä lääkkeiden käytön minimoimiseksi Suomessa. ”EU-maissa kuolee vuosittain 25 000 ihmistä bakteereihin, joihin antibiootit eivät pure.” Runsas lääkkeiden käyttö vahvistaa taudinaiheuttajia.
ETT perustettiin vuonna 1994, kun Suomi oli liittymässä EU:hun ja eläinten ja rehujen tuonti oli lisääntymässä. Yhdistyksen toiminnalla halutaan varjella Suomen vapautta vakavista eläintaudeista.
”Meillä ei ole varaa yhteenkään vakavaan tautiepidemiaan. Tautien ennaltaehkäisyyn varat riittävät”, toiminnanjohtaja Pirjo Kortesniemi sanoo.
ETT:n hallituksen puheenjohtaja Ari Mäkelä totesi, että yhdistyksen työ ei ole vielä valmis.
”Muutosta on koko ajan. Toimintaympäristö on muuttunut paljon 1990-luvulta. Maatalous on kovassa rakennekehityksessä ja tilakoko kasvaa. Tiloilla on kansainvälisiä työntekijöitä ja eläinliikenne tilojen välillä on vilkasta.”
”Uusia tauteja on aina rajan takana”, Mäkelä muistutti riskeistä.
Mäkelä totesi, että ruokamarkkinoilla voi tulla jatkossakin samanlaisia vaikeita aikoja kuin nyt on vientipakotteiden vuoksi. Hyvä elintarviketurvallisuus kuitenkin takaa suomalaisille tuotteille kysynnän niin hyvinä kuin vaikeinakin aikoina.
TUURE KIVIRANTA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
