Brusabyn opetusmaatila palaa osaksi maitoketjua – Maitohuhta Oy:n vasikat kasvatetaan jatkossa koulutilan navetassa, lypsämään ne palaavat kotinavettaansa
Maidontuotanto loppui opetusmaatilalla kaksi vuotta sitten.Muun muassa Kemiönsaarella toimiva Axxell Utbildning Ab aloittaa yhteistyön perniöläisen Maitohuhta Oy:n kanssa. Axxell Utbildningin Brysabyn opetusmaatila ryhtyy kasvattamaan Maitohuhdan vasikat ensimmäiseen siemennykseen asti.
Toiminta alkaa tämän viikon lauantaina, jolloin Brysabyn navettaan tuodaan ensimmäiset 80 vasikkaa. Siemennyksen jälkeen eläimet palaavat takaisin Maitohuhdan navettaan.
Axxell Utbildningin ja Maitohuhdan yhteistyö alkoi jo pari vuotta sitten.
Brusabyn maatalousalan opiskelijat ovat tutustuneet käytännön maidontuotantoon tilan navetassa sen jälkeen, kun maidontuotanto oppilaitoksen opetusmaatilalla lopetettiin kaksi vuotta sitten.
"Hiehonkasvatuksen myötä Brusaby palaa osaksi maidontuotantoketjua", Axxell Utbildningin tiedotteessa todetaan.
"Brusabylle hiehonkasvatus on osa opetusmaatilan mittavaa kehittämistä, jota on tehty Stiftelsen Finlandssvenska Jordfondenin ja Agro Sydväst rf:n tuella."
Axxellin opetusmaatilalla on sekä tavanomaista että luomuviljelyä. Nyt tilalle saapuvien vasikoiden ohella tilalla on myös lihakarjaa ja lampaita.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

