Farmi-ohjelman kotiseututalo avaa ovensa yleisölle
Kauvatsalainen kotiseututalo tarjosi upean ympäristön nelosen Farmari-sarjalle vuosi sitten, kun 12 kilpailijaa vietti liki kaksi kuukautta satakuntalaisessa 1800-luvun maalaistalon miljöössä. Kotiseututalo avaa ovensa tänään viikon ajaksi.KOKEMÄKI (MT)
Kuoppalan kotiseututalo Kokemäen Kauvatsalla on yksi Suomen upeimmista maaseutumuseoista. Kuoppalan isäntäpari Anu ja Ari Vastamäki tosin ei halua puhua museosta vaan kotiseututalosta.
”Se oli fiksu ajatus pihapiirin rakentaneelta Kosti Tuomelta.”
Museo viittaa jotenkin yleisessä käytössä olevaan paikkaan. Vastamäet haluavat säilyttää alueen yksityisyyden ja hoitaa sitä haluamallaan tavalla.
Kuoppalan historia yltää ainakin 500 vuotta taaksepäin. Päärakennuksen vanhin osa on 1700-luvun alkupuolelta ja toinen pää 1800-luvulta. Muita taloja kylässä ei silloin ollut.
Huittislainen Kosti Tuomi hankki nykyisen kotiseututalon alueen omistukseensa vuonna 1977 ja ryhtyi kunnostamaan sen päärakennusta. Lautaverhoilun alta paljastunut vanha hirsitalo sytytti kipinän vanhan vaalimiseen.
30 vuodessa Tuomi kunnosti alueen, siirsi lähiseudulta rakennuksia ja piha muuttui umpipihaksi.
Kotiseututalon ovet avautuvat tänään yleisölle paikkakunnalla vietettävän Kokemäki-viikon ajaksi. Vieraat pääsevät tutustumaan oppaan johdolla hienosti vaalittuun 1800-luvun miljööseen ja sinne kerättyyn talonpoikaisantiikkiesineistöön.
Vanhaa esineistöä on päärakennusten ohella aitoissa ja ladoissa. Metsästyskokoelmasta löytyy kotkalle tarkoitettu ansa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


